Silviu Sprinceana Posted May 6, 2005 Share Posted May 6, 2005 Salut tuturor.Sunt nou pe acest forum ?i este bine ca exista acest canal de comunica?ie între to?i cei care au electronica pasiune sau meserie.Cred ca subiectul este interesant ?i nu am gasit discutandu-se despre acest lucru. Daca ave?i informatii cum poate fi realizat practic este bine sa discutam. Mul?umesc tuturor. Link to comment
notchman Posted May 6, 2005 Share Posted May 6, 2005 Era o schema printr'o revista romaneasca , ce era destul de simpla un emitator IR , si un receptor Ir , puse in spatele geamului , in unghi , iar daca picatura de ploaie se punea pe geam reflecta raza Ir , catre receptor , similar intr'un fel cu senzorii de fum......O sa caut schema pe acasa... Link to comment
Silviu Sprinceana Posted May 6, 2005 Author Share Posted May 6, 2005 Spre exemplu la Golf 5 senzorul e montat pe bratul oglinzii retrovizoare, format din 8 leduri transparente (emitatoare infrarosu- cred), frecventa de actionare a stergatoarelor fiind modificata in functie de intensitatea ploii. Ce-i interesant ca si pe timp de noapte lucreaza la fel nefiind influentat de farurile celor din fata. Link to comment
adi_0106 Posted May 6, 2005 Share Posted May 6, 2005 Daca e cu IR nu are treaba cu lumina de la farurile celor care vin din fata :wink: Link to comment
Silviu Sprinceana Posted May 6, 2005 Author Share Posted May 6, 2005 Banuesc ca este Infrarosu. Dar am observat ca daca treci cu mâna foarte aproape prin fata lui si frecventa destul de mare chiteodata stergatoarele o mai iau din loc. Link to comment
Guest lucian_v Posted May 16, 2005 Share Posted May 16, 2005 Nu are nimeni nici o schema ? Eu am cautat pe net dar nu am gasit nimic. Link to comment
niq_ro Posted May 16, 2005 Share Posted May 16, 2005 tare imi e "teama" ca e un simplu senzor de soc... la o lovire usoara a carcasei oglinzii incep sa se miste stergatoarele :wink: Link to comment
adi_0106 Posted May 16, 2005 Share Posted May 16, 2005 tare imi e "teama" ca e un simplu senzor de soc... la o lovire usoara a carcasei oglinzii incep sa se miste stergatoarele :wink:Si daca oglinda e prinsa pe plafon si nu pe parbriz ??? :?: :? Link to comment
niq_ro Posted May 16, 2005 Share Posted May 16, 2005 tare imi e "teama" ca e un simplu senzor de soc... la o lovire usoara a carcasei oglinzii incep sa se miste stergatoarele :wink:Si daca oglinda e prinsa pe plafon si nu pe parbriz ??? :?: :?nu am vazut pana acum un fabricant de masini sa faca voit optiunea de a ploua in masina :lol: e vorba de oglinda exterioara.. :wink: Link to comment
adi_0106 Posted May 16, 2005 Share Posted May 16, 2005 AHA..............Eu aveam impresia ca e vorba de oglinda ailalta Link to comment
Guest radu_cracu Posted October 13, 2005 Share Posted October 13, 2005 as dori si eu a astfel de schema Link to comment
one Posted October 14, 2005 Share Posted October 14, 2005 Senzorii sunt cu infrarosu cu modulatie. Astfel, nu sunt perturbati de lumina exterioara. Senzorii sunt plasati astfel incat lumina led-urilor nu ajunge la senzori direct, ci numai prin refractia in picaturile de apa. Evident ca se poate face ca stergatoarele sa aiba viteza in functie de frecventa picaturilor, caci senzorii receptioneaza niste impulsuri. In functie de frecventa impulsurilor se regleaza viteza.Un sistem asemanator este intalnit la senzorii de fum, unde lumina de la emitator la receptor ajunge prin dispersie.O schema nu ar fi suficienta, trebuie experimentat pentru gasirea pozitiei optime a emitatorului si a receptorului si incercari cu o stropitoare, ceva :yawinkle:Contructorii de automobile probabil ca au experimentat pana la gasirea unei solutii care sa mearga sigur.Nu stiu cat de utila este aceasta automatizare. Este ca acel montaj de aprindere automata a farurilor la intrarea in tunel. Nu te scuteste de prea mult efort... Link to comment
TECH_FUN Posted October 15, 2005 Share Posted October 15, 2005 da, cu IR si modulatie sunt si eu de-acord!!! dar cu senzor de vibratie..ma indoiesc ca oglinda (de pe parbriz sau de pe plafon) sta tzeapana in timpul mersului si ca o picatura de ploaie e sursa de socuri mai importanta decat celelalte :O... Poate doar daca se recunoaste sunetul produs de picatura care loveste carcasa? dar deja pare ca se complica prea mult... Link to comment
bogdan69 Posted October 15, 2005 Share Posted October 15, 2005 e foarte utila daca regleaza cadenta stergatoarelor in functie de ploaie. E superenervant sa reglezi tot timpul cadenta din buton in functie de taria ploii si a vitezei masinii sau a densitatii traficului. Ganditiva cat e de comod sa porneasca automat in momentul cand trece un TIR pe langa tine si iti umple parbrizul. Si eu spun asta avand din fabrica la masina un temporizator care variaza cadenta stergatoarelor in functie de viteza masini ajungand la viteze mari sa mearga continuu si cu toate astea simt lipsa senzorului de ploaie. Stiu sigur ca se gaseste chit aceasta automatizare dar e cam scumpa ,undeva in jur de 100 euro. are intradevar o placheta rotunda cu vreo 9 senzori in cerc care se monteaza pe parbriz sub oglinda retrovizoare in raza stergatoarelor Link to comment
one Posted October 16, 2005 Share Posted October 16, 2005 The rain sensor activates the windscreen wipers automatically if it starts to rain or if there is any other moisture on the windscreen and adapts the wiper interval to match the amount of rain. How it works: light-emitting diodes inside the rain sensor emit an invisible infrared light which is reflected by the outside surface of the windscreen and measured by photodiodes. If the full amount of light returns to the photodiode then the windscreen is dry. A film of water or drops on the windscreen break up the light emitted. As the measuring process is permanent, the electronics can control the wiper intervals perfectly. Link to comment
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now