vasile doru Posted May 5, 2005 Share Posted May 5, 2005 Am programat un PIC16F628 de citeva ori si acum nu-l mai pot programa. Pot sa-i mai fac ceva? El functioneaza cu programul care-l are. Link to comment
Guest Tic Posted May 5, 2005 Share Posted May 5, 2005 In mod normal partea de eprom dupa specificatiile constructorului se poate rescrie de peste 1000 ori (sau mai mult, nu retin exact ), iar partea de EE de peste 1 milion ori. Daca programatorul e bun sigur, nu exista decit o singura explicatie: S-a distrus unul din porturile de DATE sau CLK (RB7 sau RB6) ca urmare a unui scurt in timpul utilizarii .In acest caz asa va muri !!! :mrgreen: Link to comment
vasile doru Posted May 6, 2005 Author Share Posted May 6, 2005 Merci! Daca alte sance nu am, pot sa-i fac inmormintarea. Link to comment
cirip Posted May 7, 2005 Share Posted May 7, 2005 Sugestie: mergi la cineva care are un programator care merge si testeaza. Mergi chiar la un magazin si roaga-i sa te ajute sa incerci picul intr-un programator industrial. N-as arunca circuitul inca.Cirip Link to comment
aionescu Posted May 7, 2005 Share Posted May 7, 2005 Ai pus RB4 la masa? Cu unele programatoare numai asa merge (am patit eu). Link to comment
vasile doru Posted May 14, 2005 Author Share Posted May 14, 2005 Am doua tipuri de programatoare care functioneaza. PIC-ul defect inca nu l-am aruncat. Mai incerc sa-l recuperez. Link to comment
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now