Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

depanare VERSATESTER E0502

Recommended Posts

Mulțumesc Doru,
am citit pasajul respectiv dar înțeleg că se referă la semnalul extern de măsurat aplicat la BNC-ul B4 și prelucrat pe placa P1.  Nivelul triggerului  înțeleg că se reglează cu R2(potențiometru 1K) de pe placa P10 care are legături doar cu P1.
Nu înțeleg legătura citatului   cu B6(sinc intrare)  M-am tot uitat pe schemă și nu-mi pot imagina ce anume sincronizează un semnal extern(probabil dreptunghiular dar nu știu nimic despre amplitudine) aplicat la B6 care  merge prin coax direct pe placa P2 la pinul 32 și  prin C58, 10uF, în baza luiT26.
Mi se pare corect că T26 influențează funcționarea diferențialului T17-T18?
Ai putea să-mi explici  în ce situații și cum anume se folosește intrarea B6?

Nu se refera la semnalul măsurat. 

Ce sa zic... din 84 am tot avut în exploatare versatestere, dar indiferent în ce aplicații le-am folosit, intrarea sinc extern nu am folosit-o niciodată. De curiozitate, la ce vrei să o folosești, în caz ca ne lămurim? 

Vreau să verific răspunsul în frecvență al unor  toruri scoase de pe tubul catodic al unor TV și monitoare.
Mă gândisem să fac asta cu generatorul și cu osciloscopul, neavând VNA. Știam că are niște borne de sinc  dar nu am fost niciodată atent că-i vorba de o intrare de sinc nu o ieșire cum credeam.   Voiam să înlocuiesc CV-ul mecanic cu Varicap să pot comanda treaba cu un generator de rampă pentru baleiere(sweep). Acum s-a cam fâsâit visul.
Probabil am un motiv să fac un generator RF dar îmi va lua un an 

Deci borna B6 poate folosi cel mult la a sincroniza freq/voltmetrul extern când măsor un semnal pe extern? Atunci de ce am nivelul pentru extern coaxial cu  comutatorul de scala externă? Speram să înțeleg aparatul ăsta :) 

M-am lămurit  la ce se referă sincronizarea(borna B6) lui E0502. 
Conform unui curs al UT Timișoara;
"Sincronizarea: un generator care are frecvența reglată la o anumită valoare f0 și-o poate schimba într-o valoare apropiată fs prin aplicarea din exterior a unei tensiuni de sincronizare Us cu frecvența fs... Se leagă cu informația din manual.
1.3. Caracteristici tehnice
Sincronizare(f=10kHz): ±3%pentru 1Vef, semnal sinusoidal extern (impedanța de intrare
 aproximativ 10k, tensiune continuă de intrare ±10V)
Nu știu la ce aș putea folosi sincronizarea asta. 
Am testat cu 2 generatoare E0502 și de exemplu la 1Vef pot sincroniza aprox ±3% la 10kHz și peste 10% la 3MHz
Cu 2Vef ajung la peste 25% 
Probabil se folosea pentru a avea 2 generatoare cu aceeași frecvență? 
Nu m-am uitat  la faza celor două semnale încă. 

• 1 year later...