Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

sunt un biet incepator in microcontrolere, rog ajutorr


Vizitator mycro_ice

Postări Recomandate

Vizitator mycro_ice

HRISTOS A INVIATsunt foarte incepator in microcontrolere, de fapt acum vreau sa incep; am cunostinte de electronica, dar am foarte putine de soft.Am tot studiat forumul si nu stiu cu ce sa incep.M-am oprit la PIC 16F84, nu ca l-as cunoaste, dar am citit multe despre el. Ce imi trebuie in afara de programator?........ ca sa functioneze?O schema de programator incercata de voi, v-as ruga f.mult sa-mi dati. Cum sa fac sa nu imi ard compu?,........placa de baza?Va multumesc anticipat!

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

O sa te las sa sapi nitel prin thread-ul asta (PIC) si daca nu vei reusi totusi sa gasesti ce te intereseaza iti voi rapunde mai pe larg. Dar ma indoiesc, sunt o groaza de informatii pe aici si e practic imposibil sa nu poti sa asamblezi ceva din ele.

Link spre comentariu

As avea o sugestie. Inainte de a te preocupa ce pic sa folosesti, nu folosi niciunul :). Nici programator, ca nu ai nevoie. Pentru a te familiariza cu controlerele de genul pic, descarca MPLAB-ul, urmareste tutorialele si joaca-te cu simulatorul. Este o resursa nepretuita. Eu am mai lucrat cate ceva cu picuri si vreau sa spun ca pana nu merge softuletzul acceptabil pe simulator, nici nu deschid cutiutza in care dorm picurile.Morala este ca ptr a incepe nu ai nevoie decat de un PC si un simulator. Scade si pericolul sa prajesti placa de baza sau altceva.Cirip

Link spre comentariu

Subscriu in principiu la ce-a zis bogdanm, desi eu folosesc 5.3 si 6.3. 5.3 merge cu ICD1 si de aia ma mai cramponez de el. 6.3 are procesoare noi in simulator. In principiu oricare e ok.Doar un comentariu. Asambleaza cod absolut, nu te chinui cu module ca mai rau te incurci... Cel putin la inceput. Daca nu stii despre ce vorbesc, nu-i nimic. Citeste acolo si o sa te prinzi cand o sa te impiedici de subiect. Bafta!Cirip

Link spre comentariu
Vizitator mycro_ice

am incercat ceva cu MPLAB-ul dar cind am dat Building the Project imi dadea eroare, ca si cum nu as fi bagat o ruta cum trebue la Source Files sau la Linker Scripts si nu mai puteam continua operatiunea.

unde-i buba? N-am instalat MPLAB-ul bine? Mai trebuia ceva?

Link spre comentariu
Vizitator mycro_ice

fratilor, nu merge MPLAB-ul... L-am luat de pe site de la microchip, (MPLAB IDE v.71.1), si nu pot face nici o aplicatie cu el.De und sa fie problema? Aveti idee.? Nu l-am instalat cum trebe; am omis ceva, sau pur si simplu nu stiu sal folosesc. :?: :roll: :shock: merci pt. sfaturi

Link spre comentariu

detaliaza un pic, ca asa n-are nimeni cum sa te ajute. ce ai incercat, ce te asteptai sa faca si nu a facut?Din postul de mai sus, am impresia ca faci module obiect (folosesti linker scripts). Nu fa module. Cauta cum se asambleaza cod absolut.Cirip

Link spre comentariu
Vizitator mycro_ice

detaliaza un pic, ca asa n-are nimeni cum sa te ajute. ce ai incercat, ce te asteptai sa faca si nu a facut?Din postul de mai sus, am impresia ca faci module obiect (folosesti linker scripts). Nu fa module. Cauta cum se asambleaza cod absolut.Cirip

ai dreptate, asta am facut, dar am urmarit helpul. Ce face acest cod? E codul care trebuie scris in pic, sa stie ce sa faca?oricum merci, ca nu m-ati uitat
Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări