Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

statie lipit cu aer cald

Recommended Posts

Oameni buni vreau sa fac o statie de lipit cu aer cald.

Numai ca imi trebuie o schema electronica ca sa controlez turatia unui ventilator (sa zicem ca ventilatorul o sa fie la 12 sau 24) .

Mai am nevoie si de o schema cu triace sau tiristoare pt. a putea regla temperatura rezistentei.

In principiu aceasta statie va fi de fapt o rezistenta electrica( in genul celor folosite la resouri) care se incalzeste variabil ,peste care va trece un flux de aer.

Daca puteti sa ma ajutati cu un link .....

AAAA....era sa uit

Spune-ti-mi si mie un echivalent pt LM723.

Vreau sa fac sursa de tensiune de la http://www.electronics-lab.com/projects/power/032/ si nu gasesc integratul asta

multumesc

• Replies 24
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Robert

Hai sa-tzi dau o idee in legatura cu suflanta aia; am vrut sa-mi fac shi io odata una da m-am lasat. Chestia asta am vazut-o pe net pe undeva dar nu mai stiu unde. Cautzi un letcon d'asta chinezesc de putere ceva mai mare dar care sa nu aiba gauri in bratzul ala unde se pune rezistentza (am vazut unul d'asta in Metro)- bratzul ala trebuia sa-l umpli cu niste material din ala de la un burete de vase din "sarma" (shmecheria e sa nu pui prea mult) shi in locul varfului pui o bucata de tzeava de diametru mic. La toata dracia asta mai legi o pompa de acvariu. Cum vrei tu safaci cu un ventilator cred ca-i mai greu.

am intrat si eu la astia pe site...am vazut ceva cam ciudat...asa cred eu :|si anume :COND ELECTR 4700 UF/50V --- 28 000 leiCOND ELECTR 4700 UF/63V --- 48 000 leide ce :twisted: sunt asa de ieftini ??? sunt fara TVA ???later EDIT : sunt cu TVACOND ELECTR 10000 UF/50V --- 90 000 leiCOND ELECTR 10000 UF/63V --- 105 000 leicred ca nu-s prea buni acesti condensatori :roll: ...adica pretul..spune cam totul :!:

• 2 weeks later...

eu am luat 4700uF/35V de la Megadinamic cu 28k si sunt buni... le-am dat 28V fara problemeintr-adevar preturile sunt cu TVA pt. ca am luat cond. de 10000 de uF/50V cu 90k de la ei acum 2 zile... astia nu sunt pentru mine dar o sa aflu daca-s buni si va informez...numai sa nu uit...

• 3 weeks later...
Guest Robert

Debitul de aer este mult prea mare pt. ce vrei tu sa faci cu ea. Eu sunt de parere ca-i cam greu de lucrat cu o chestie din asta desi am vazut acum vreo 4 ani pe unii intr-un "service" gsm mesterind cu asa ceva in telefoane :d

Guest dj_cristi

pai am zis ca se poate adapta, adik se poate modifica , astfel incat sa se poata regla debitul de aer si puterea rezistentei, ca daca o folosesti asa zboara toate piesele de pe placa :d