Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

creative 5.1

Recommended Posts

• Replies 8
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

deci boxele sunt creative gd580, alimentarea se leaga la subwoffer da la alimentator cu o mufa rotunda cu 4 pini care au specificatile ce vi leam dat, boxele tot la woffer se leaga, iar de la woofer la statie se duce un cablu DIN si 3 jack'uri, boxe fata, spate woofer\boxa centru

verifica daca ai masa comuna pe acea mufa ! cred ca se poate alimenta de la masina, dar trebuie sa vedem ce e cu alimentarea aia de 12V 700mA (probabil ca este folosita la partea de preamplif/sursa partea digitala)incearca sa desfaci alimentatorul si sa ii "ridici"partea din schema de pe iesire, chiar daca e turnat se poate desface fara sa il distrugi. :da

• 2 weeks later...

Fa o poza cu alimentatorul , sa vedem exact tensiunile de iesire.............Daca e vorba doar de 2 iesiri de 12 Vcc , atunci problema se rezolva usor: Pe partea de putere ( 12 V, 4.2 A ) alimentezi direct de pe baterie printr-o siguranta de 5 A , iar pe cea cu 12V 700ma , pui un stabilizator de 12V alimentat tot de la baterie printr-o siguranta de 1 A . Bafta ! :da

• 1 month later...

acuma vazusem ca intrarea de 2x 12v era ac , am facut asa, am desfacut subwofferul si amplificatorul, si unde era puntea redresoare em lipit pini intre iei... sa sa bag direct dc pe firul de ac si sa nu mai treaca prin punte, pana aici totul bine si frumos, e montat pe masina dar se aude un vajait in boxe cand turez motorul, sa si fasaitul dela un turbo stricat

• 1 year later...