Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Defect Thomas 51 TCB 063 TX

Recommended Posts

Cu respect...am si eu un Thomas 51 TCB 063 TX cu defect oarecum cunoscut.....Nu se opreste din stamby..... Am verificat comutaorul lelctronic format din tranzistoarele BUT 11A si A 1013, am schimbat condensatoarele C 508 si C 509 de 47 si10 mf, dar tot nu am gasit defectul ,,,,oare ma poate ajuta cineva ....Va multumesc foarte mult...

• Replies 11
  • Created
  • Last Reply

nu te limita numai la cei doi tranz .extinde masuratorile spre procesor, pin41 st_byuita-te pe schema si urmareste toata calea de stby.nu-i greu deloc.cu putina perseverenta te poti lamuri, care-i cauza , in cateva minuteSUCCES! :da

Masoara cele doua stari ale procesorului ( starea ON si starea OFF ) astfel:-in starea ON, in pinul 41 trebuie sa ai 5 volti -in starea OFF, in pinul 41 trebuie sa ai vreo doi volti.Masoara cele doua stari si spune-ne rezultatul.

Draga Palcu,are fiindca am gasit TV la care am schimbat BUT11 si SA1013,si tot nu sa oprit,numai imaginea disparea.Dupa schimbarea C-urilor pe U1 mergea perfect.Cred ca din cauza brumului tz. nu lucrau bine.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines