Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Recomandare tweetere pt boxele Meloman

Recommended Posts

Dupa cum spune si titlul am nevoie de 2 tweetere pt reconditionare unor boxe Meloman produse de Electronica Industriala. NU vreau tweetere originale pt ca se ard la 50W, am nevoie de ceva pe 4 ohmi, mai mult de 50W(60-70) si zic eu, cu calota de matase(cred ca asa aveau si orginalele). Diametrul cred ca este de 100mm(masor maine si va spun sigur).Multumesc.

• Replies 18
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Am zis ca in caz de nevoie pun si pe 8 ohmi...

Cele puse de kmykze par interesante, dar nu vad specificatiile, si cu ocazia asta il intreb si pe Vasile ce tweetere are mai ieftine(doar e criza) pe 4 ohmi si diametru la gauri de cca 100mm.

PS: pe hi-end preturile corecte sunt cele din excel-ul care se gaseste la download sau cele de sunt afisate odata cu difuzorul?

Am zis ca in caz de nevoie pun si pe 8 ohmi...

Cele puse de kmykze par interesante, dar nu vad specificatiile, si cu ocazia asta il intreb si pe Vasile ce tweetere are mai ieftine(doar e criza) pe 4 ohmi si diametru la gauri de cca 100mm.

PS: pe hi-end preturile corecte sunt cele din excel-ul care se gaseste la download sau cele de sunt afisate odata cu difuzorul?

Cel mai corect e sa il intrebi pe Vasile si iti spune si pretul exact si parametrii lor, trimite-i un mesaj privat.
  • 3 weeks later...

Am rezolvat problema cu 2 tweetere Tonsil GDWT 9/70/1. Se aud bestial, sunt foarte multumit de schimbare, acum sunetul este mai echilibrat, nu se mai simte basul ca inaninte(inainte era pra mult), iar acum pot sa tin si putometrul de volum mai la minim pt ca tweeterele au spl de 100 db.Multumesc celor care au incercat sa ma ajute, iar din partea mea puteti inchide topicul dar ramane si la(virgula) latitudinea moderatorului; poate se mai loveste cineva de problema...

trebuie sa adaptezi filtrul. 10dB e prea mult pt lesinaturile de meloman, care nu trec de 90 si sunetul e puternic dezechilibrat de prea multe inalte. Pune 3.8 ohmi serie cu diful si 3.3 in paralel cu el sa reduci inaltele.

Pai si daca mai reduc din inalte din corector nu rezolvam nimic? Nu ca mi-ar fi lene sa lipesc 4 rezistente, dar valorile nu cred ca-s asa uzuale si de ce watt-aj ar trebuii?Si mai am o rugaminte(pana nu gasesc altceva): are cineva specifiicatiile la boxele cu pricina(spl, frecvente redate, putere si daca se poate si ceva caract. la difuri)?:d

http://www.frampol.de/frampol_files/others/tonsil/products/speaker/glosniki_wysokotonowe_t.htm

Ai pus difuri de înalte de 8 Ohmi? Boxele Meloman sînt pe 4 Ohmi. Ai z?p?cit filtrul. :rade:

Uite datele la difurile române?ti conform Tehnium 3/1987:

Bas R20026A 40W/4 Ohmi/Frez 28Hz/50-5kHz(?)/3% dist/Volum recomandat 50litri, cutie închis?.

Medii R30130 20W/4 Ohmi/400-5kHz/3% dist.

Înalte R20060 20W/4 Ohmi/2-20kHz/3% dist.