Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Stergatoare parbriz Passat 1999, 1.8, benzina

Guest axbig

Recommended Posts

Guest axbig

Buna ziua,Am o problema cu stergatoarele parbrizului de la un VW Passat 1.8, benzina, 125 cp, an fabricatie 1999. Cand le actionez, merg, dar se misca cu greutate si se mai opersc uneori la mijlocul parbrizului (sau a traseului), pe oricare dintre viteze. Totul a inceput intr-o zi cand am vrut sa spal parbrizul. A aruncat apa pe parbriz, stergatoarele au intrat in actiune si pe la mijlocul traseului au inceput sa mearga cu o viteza foarte mica ca si cum le-ar fi tinut ceva. De atunci se misca, dupa cum ziceam mai sus, foarte greoi.Aveti vre-o recomandare? Ar trebuii sa schimb blocul electric al stergatoarelor?Multumesc anticipat.

• Replies 2
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• 2 months later...

Salut. Si eu am un passat si am avut aceeasi problema, numai ca la spergatorul de pe spate. La mine problema a fost sub o rotitza din mecanism, una de plastic care sub ea avea un traseu de cupru si doua lamele , si din cauza ca nu faceau tot timpul contact, mi se oprea stergatorul pe la mijlocul lunetei. Am curatat bine cu smirghel, si indoit putin lamelele alea doua ca sa faca contact mai bine, si o a doua problema a fost ca viteza cu care stergea luneta era mai mica, era din cauza ca pe rotor unde apasa carbunii era un strat subtire de vaselina, pe care am curatat-o cu o carpa si putin shirghel, si de atunci imi merge perfect stergatorul, aproximativ 3 luni. Sper sa rezolvi problema. bafta