Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Curent din campul liniilor de inalta tensiune


Vizitator romflora

Postări Recomandate

.............

 

Exact, sunt firme la care barza le-a adus niste bobine uriase in loc de copii si ele au fost obligate sa le dea o utilizare, asa ca le-au montat la capatul unor linii de IT...pentru ca nu au gasit alta rima.

bobine.png

 

 

Aşa da!, solid argument, nu de alta dar el vine de la o autoritate naţională, unde mai pui c-au avansat în domeniu, văd că de la arhaica compensare a factorului de putere au ajuns la compensarea energiei reactive. Brava lor!

Pe de altă parte nu le reproşez prea multe, pentru a descrie în puţine cuvinte ce face sistemul, cel mai uşor e a se face apel la termenul de energie reactivă, adică la o prezumţie.

Poza asta nu spune ce drac e această energie ezoterică, eu am spus că e energie electrică şi doar atît. Pot argumenta, sub formă de poveste dar şi de relaţie matematică, cele ce susţin, de asemeni, cum de altfel am şi spus, înţeleg la ce foloseşte introducerea acestei noţiuni, îi înţeleg “realitatea” ei şi îi mai înţeleg partea cu adevărat reală.

În concluzie, accept frumoasa teorie a berzei doar dacă e capabilă a explica cine aduce puii de barză.

Link spre comentariu

Recunosc ca de cand m-am pensionat parca sunt in regim de avarie cu meseria. Poate de aceea nu inteleg, cum adica energia reactiva este o simpla prezumtie?

Atunci contorul de energie reactiva ce indica? De ce nu se foloseste acelasi contor de energie activa caruia sa i se spuna ca exista doar energie electrica si sa nu faca fite?

contoare_electrice_trifaza_87335.jpg

Link spre comentariu
nu se produce,se preia/transfera sau in cazul asta se fura

 

Interesant, foarte interesant. Daca eu, stind, sa zicem, sub o linie de 110kV si-mi fac o bobina cu care imi aprind un bec in casa se cheama furt, dar tot eu, intersectind liniile electromagnetice cu corpul si celulele mele si ma imbolnavesc, nu se cheama furt!!! Interesant!

Link spre comentariu

Eu am vazut o poza pe net cu gradina unui tip peste care treceau niste linii de inalta tensiune. In gradina omul avea cateva zeci de tuburi de neon infipte cu un capat in pamant si celalat in aer, iar noaptea, ca se vedea mai bine, omul avea legumele iluminate moca.

Poate cineva sa-l acuze de furt in cazul asta?

Editat de Untold
Link spre comentariu

Domnule Rasputin, incurcati borcanele. Corectarea factorului de putere compenseaza (micsoreaza) energia reactiva consumata de sarcina (motor, topitorie, etc), compensarea (reducerea) energiei reactive consumate de liniile de transport este altceva. Adica una apartine consumatorului, alta furnizorului.

 

Compensarea factorului de putere nu reduce pierderile in liniile de transport decat daca furnizorul nu mai conecteaza alte sarcini=consumatori. Dar furnizorul obliga ajustarea cosfi ca sa poata adauga alti consumatori. Deci curentul transportat tot mare va fi. Dar vandut la mai multi.

 

Cred insa ca cam batem apa in piua. Altfel de ce tot pritocim un subiect destul de simplu.

Link spre comentariu

Eu am vazut o poza pe net cu gradina unui tip peste care treceau niste linii de inalta tensiune. In gradina omul avea cateva zeci de tuburi de neon infipte cu un capat in pamant si celalat in aer, iar noaptea, ca se vedea mai bine, omul avea legumele iluminate moca.

Poate cineva sa-l acuze de furt in cazul asta?

Cei care stau in apropierea transmitatoarelor radio puternice, beneficiaza si ei de energie de asta gratis. Dar din cate stiu eu, este interzis sa aprinzi becuri, neoane, etc, folosind energia radiata de emitator. Probabil/posibil sa fie o reglementare si in cazul LEA.

Link spre comentariu

Sunt principii de drept. Ceea ce se pierde apartine celui care a pierdut si nu poate fi insusit de altcineva. Un caz interesant: cineva statea langa un triaj de cale ferata si avea curtea luminata moca toata noaptea. Cei de la CFR i-au cerut bani. La proces, omul le-a cerut sa nu-i mai lumineze curtea pentru ca-l incurca. A ramas totul ca inainte.

Link spre comentariu

Recunosc ca de cand m-am pensionat parca sunt in regim de avarie cu meseria. Poate de aceea nu inteleg, cum adica energia reactiva este o simpla prezumtie?

Atunci contorul de energie reactiva ce indica? De ce nu se foloseste acelasi contor de energie activa caruia sa i se spuna ca exista doar energie electrica si sa nu faca fite?

contoare_electrice_trifaza_87335.jpg

 

Promit, da' nu mă laud şi cînd m-achit de promisiune, că voi dezvolta acest subiect. Pînă atunci am să răspund doar la a doua întrebare, anume la ce indică contorul de energie reactivă.

 

Contorul de energie reactivă indică acea parte a energiei electrice înmagazinată în cîmpul electromagnetic, energie ce nu e altceva decît lucrul mecanic efectuat pentru generarea acestui cîmp.

Domnule Rasputin, incurcati borcanele. Corectarea factorului de putere compenseaza (micsoreaza) energia reactiva consumata de sarcina (motor, topitorie, etc), compensarea (reducerea) energiei reactive consumate de liniile de transport este altceva. Adica una apartine consumatorului, alta furnizorului.

 

Compensarea factorului de putere nu reduce pierderile in liniile de transport decat daca furnizorul nu mai conecteaza alte sarcini=consumatori. Dar furnizorul obliga ajustarea cosfi ca sa poata adauga alti consumatori. Deci curentul transportat tot mare va fi. Dar vandut la mai multi.

 

Cred insa ca cam batem apa in piua. Altfel de ce tot pritocim un subiect destul de simplu.

 

Ba nu le încurc deloc. Subiectul nu e simplu, simplu ar fi fost să-mi indicaţi sursa acestei energii reactive şi să specificaţi cu ce este ea mai cu moţ decît energia electrică dezvoltată de generator.

Link spre comentariu

Daca eu alimentez un motor trifazat de 30 kW, energia stocata in diferite momente in bobinele motorului, vrea sa se intoarca catre traful de unde sunt alimentat. Si asta supraincarca firele. E ca atunci cand pe un drum cu sens unic te intalnesti cu o masina care a intrat pe interzis si de asta traficul se desfasoara cu dificultate. Eu asa inteleg fenomenul. Daca cineva detine informatii mai exacte, il rog sa ma corecteze.

Daca nu gresesc,mi se pare ca vechile contoare trifazate cu disc, alea care nu inregistrau separat energia activa/reactiva cum fac contoarele electronice actuale, aveau un mecanism tip clichet, care nu permitea rotirea discului in sens invers, rotire produse de energia reactiva. Rog pe cineva care cunoaste/a demontat un asemenea contor sa confirme sau sa infirme ce am spus eu.

Link spre comentariu

Daca eu alimentez un motor trifazat de 30 kW, energia stocata in diferite momente in bobinele motorului, vrea sa se intoarca catre traful de unde sunt alimentat. Si asta supraincarca firele. E ca atunci cand pe un drum cu sens unic te intalnesti cu o masina care a intrat pe interzis si de asta traficul se desfasoara cu dificultate. Eu asa inteleg fenomenul. Daca cineva detine informatii mai exacte, il rog sa ma corecteze.

Daca nu gresesc,mi se pare ca vechile contoare trifazate cu disc, alea care nu inregistrau separat energia activa/rectiva cum fac contorarele electronice actuale, aveau un mecanism tip clichet, care nu permitea rotirea contorului in sens invers, rotire produse de energia reactiva. Rog pe cineva care cunoaste/a demontat un asemenea contor sa confirme sau sa infirme ce am spus eu.

 

Exact aşa se întîmplă fenomenul, energia stocată se întoarce înapoi la sursă. La chestiunea cu contorul nu e cum spuneţi, energia reactivă nu le dă înapoi.

 

Legat de trivialitatea sugerată, prefer un răspuns la cele scrise în postul anterior. Aşa că fiţi bun de aprindeţi becul, faceţi lumină.

Link spre comentariu
  • 7 luni mai târziu...

Va contrazic putin...factorul de putere neutral acceptat in SEN a fost ,pana la 01.01 .2017 , de 0,92....dupa aceasta data s-a acceptat valoarea de 0,90....mai jos de aceasta valoare incepe taxarea energiei reactive...valoarea 1 a factorului de putere nu poate fi atinsa ,practic, niciodata in SEN...https://stoianconstantin.wordpress.com/2017/01/29/factorul-de-putere-neutral-0-90-incepand-cu-01-01-2017/.....

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări