Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Aplificator 2x150 w din Amplificator A-350 HI-FI 2 x 35

micu_Ovi
 Share

Recommended Posts

Am un Amplificator A-350 HI-FI 2x 35 si as vre sa il modific asfel incat sa scoata 300w adica 2x150 .Sunt la primu meu proiect de genu asta ( nu ma pre pricep) , dar cu ajutoru vostru poate o sa reusesc ceva .( Va rog sa aveti rabdare cu mine am doar 14 ani)Deci prima mea intrebare este : Se poate face acest lucru? Sau ar fi mai bine sa fac unu de la 0?

• Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1. alt? surs?.

2. alte etaje finale.

3. alte radiatoare, eventual ventilatoare.

4. modific?rile de traf ?i pozi?ie la pl?ci conduc la folosirea altor ecran?ri în cutie.

5. munc? ca la balamuc...

Astea sînt greu de f?cut, mai ales c? în?eleg c? e?ti încep?tor, deci mai bine începi cu ceva mai u?or, un amplif pe integrate...

Mai bine cite?te aici: http://www.elforum.info/viewtopic.php?f=205&t=36242

Nu poti modifica acel amplificator pentru a obtine puterea ceruta de tine. Ai nevoie de un transformator de putere mai mare, condensatoare de filtraj de tensiune mai mare, punte redresoare mai puternica.... Din acel amplificator nu poti pastra decat carcasa, care s-ar putea sa fie neincapatoare pentru noul amplificator. Parerea mea este sa il lasi asa cum e si sa faci altul de la 0, ca oricum nu prea ai ce folosi din el, eventual in vinzi sa mai cresti bugetul pentru noul amplificator sa iasa ceva bunicel. :da

In primul rand invatati sa vorbiti civilizat, editati repede postul de mai sus. Problema nu se pune cat costa, poate sa coste pana la 2000-3000 ron in funtie de performante.Spune-ti cam ce buget puteti aloca si dupa asta discutam. Aveti cunostinte de electronica, puteti realiza un cablaj, stiti sa faceti legaturile intre module, atat de alimentare cat si de semnal? Puterea vreti sa fie pe 4 sau pe 8 ohmi?

Buna decizie :aplauze Nu ai nevoie de o putere asa de mare pentru a asculta acasa muzica. Dupa ce mai citesti pe aici pe forum si incepi sa intelegi cum stau lucrurile in electronica asta poti incerca sa realizezi un amplificator. Incepe cu unul cat mai simplu de realizat, de putere mica, pentru a putea duce la bun sfarsit proiectul.

• 3 months later...

m-as apuca de reconditionat vechiu amplificator doar ca l-am dus la reparat si mosu ala ma tot poarta de 5 luni dupa el tot zice sa ma duc saptamana vitoare saptaman vitoare si acuma s-a dus in anglia pana nustiu cand .cum as pute sa-m recuperez statia politia nu cred ca i-ar face nimic deoarece nu e firma si nici nu as vreaua stricata inapoi

• 11 months later...

Revin dupa aproape un an ( acum am reusit sa-m recuperez batrana A350) . Rog un moderator sa modifice titlul topicului si sa lase numai Amplificator A-350 HI-FI 2 x 35 deoarece vreu sa pun aici intrebari si sa cer pareri despre anumite imbunatiri pe care vreu sa le aduc acestui amplificator s.a (sper sa nu fiu facut praf ca alte persoane .... )Am sa incep cu partea din spate a amplificatorului (adica cu mufele si sigurantele) vreu sa le schimb .Care ar fi cea mai buna varianta pentru conectat boxele ? ( mufe RCA , varianta cu clestisori sau banene etc. )Care ar fi variantele noi de mufe pe 5 pini pentru euxiliare ?Ce sigurante fuzibile folosesc aceste stati ? pentru ca im lipesc toate 3 Am sa revin cu alte intrebari dupa ce ma lamuresc cu acestea .......

Nu ai schema? Uite mai jos. Totuşi, la exemplarul meu, mai erau cîte o sig în plus pe ieşirile de difuri, de 2AT. N-am reuşit să le ard niciodată cu sarcini de 8 sau 15 Ohmi. Mufele de intrare le schimbi cu RCA, cea de cască cu jack stereo de 6,3mm, siguranţele lasă-le aşa, mufele de difuri ar fi bine cu unele cu înşurubare, deşi sînt mai economice la spaţiu cele cu cleme, prin apăsare. Becul îl schimbi cu un led înseriat cu o rez de 4,7k/1-2W legat pe C906 (cond de pe ramura minus la alimentarea preurilor). C905,906 îi poţi schimba cu unii de maxim 4700uF/63V, iar cei ptr etajele finale (C901,902,903,904) cu maxim 10000uF/50...63V, sau îi laşi în pace dacă ţi se par buni. Principala modernizare ptr amplif ar fi un circuit de protecţie ptr ieşiri (uPC1237H sau TC7317A).

partea asta : "C905,906 îi poţi schimba cu unii de maxim 4700uF/63V, iar cei ptr etajele finale (C901,902,903,904) cu maxim 10000uF/50...63V, sau îi laşi în pace dacă ţi se par buni. Principala modernizare ptr amplif ar fi un circuit de protecţie ptr ieşiri (uPC1237H sau TC7317A)." nu prea am inteles-o (sunt incepator nu ma am cu denumirile) schema o aveam la o rezolutie mult mai mare ,dar find incepator nu prea am inteles ce e pe acolo cand ai zis de bec te refereai la cel din fata ?im poti recomanda niste conectori cu filet ?cum conectez RCA ("2 pini") in loc de mufa cu 5 pini ?o sa fac niste poze la statie (spate , fata , interior)