Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Vu-metru romanesc de la cassdekul as15201

tranzistor
 Share

Recommended Posts

Da,ledurile raman aprinse. Mai mul ca sigur is tranzistoarele strapunse pt ca ele comanda aprinderea ledului.

nu ii puteai masura inainte de a posta ? era mai simplu si pentru mine deoarece nu mai eram nevoit sa iti sterg topicul care momentan nu foloseste la nimic !!!asa ca asteptam rasouns .

• 3 weeks later...

Semireglabilul de 10K regleaza limita de stingere a primului LED (prost reglat poate face sa stea aprinse chiar primele 2-3 LED-uri); incearca sa-l reglezi cu firele de intrare semnal desfacute de la placa VU-metrului. Asta cu conditia sa nu fie strapunse tranzistoarele de comanda (masoara Ube la tranzistoarele respective). In emitorul tranzistorului integrator de semnal este un semireglabil de 200-500 ohmi (poate diferi fara probleme); el regleaza limita de aprindere a ultimului LED cu semnal aplicat.

• 2 weeks later...

Salutare natiune,Raspuns valabil pentru toata lumea:Regleaza din ambii semireglabili,eu am facut acest vu-metru separat pentru ca aveam tranzistori si nu aveam ce face cu eiAm folosit schema si l-am facut de 10 leduri, si primul lucru care l-am facut ca sa functioneze a fost cresterea tensiunii de alimentare, ceea ce poate fi valabil si in cazul tau,adica daca e prea mare tensiunea iti stau aprinse ledurile, deci trebuie reglat ori din semireglabili sau daca nu merge si toate piesele sunt bune atunci fa o stabilizare a alimentarii vu-metrului la tensiunea care e indicata in schema(ca nu mai stiu care este valoarea :P )Mai jos atasez si cablajul vu-metrului pentru cei care vor sa isi faca acest vu-metru. VA ATENTIONEZ: verificati asezarea pieselor cu schema in fata!!!Succes!

• 4 years later...