Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

probleme multimetru

Guest quadra

Recommended Posts

Guest quadra

salut,e normal sa oscileze pe scala alternativ 20v-2v-200mv fara sa masor nimic?pur si simplu nu imi sta pe 0,e stricat sau dereglat?restu merg fara probleme

salut,e normal sa oscileze pe scala alternativ 20v-2v-200mv fara sa masor nimic?pur si simplu nu imi sta pe 0,e stricat sau dereglat?restu merg fara probleme

Daca ii scoti si sondele, tot asa face? Dar daca pui sondele in scurt circuit?

Guest quadra

scoaterea sondelor nu are efect ,tot oscilat imi aratacu sondele in scurt coboara la 0 doar scala 20v si 200mv ,scala de 2v imi arata .031

cred ca a patit ceva aparatul, si eu am un DT9205 care face exact la fel, indica 0.3V pe 2V si 20V si 30mV pe 200mV.la mine banuiesc ca a patit ceva cand a luat curent cam mare pe scara de 200mA si s-a ars miliampermetrul dar in rest merge ok.nu prea ai ce sa-i faci :cry:

Asa fac digitalele cand se depune mizerie si oxideaza comutatoarele apar curenti de fuga intre padurile contactelor daca a mai fost si depozitat intr-un mediu umed e si mai rau pe alternativ face ca orga de lumini.O curatare a contactelor ar trebui sa rezolve problema .Dar trebuie facuta cu desfacerea comutatorului nu cu sprey de contact pentru ca mizeria o sa ramana tot acolo si in scurt timp face din nou fitze

Asa fac digitalele cand se depune mizerie si oxideaza comutatoarele apar curenti de fuga intre padurile contactelor daca a mai fost si depozitat intr-un mediu umed e si mai rau pe alternativ face ca orga de lumini.O curatare a contactelor ar trebui sa rezolve problema .Dar trebuie facuta cu desfacerea comutatorului nu cu sprey de contact pentru ca mizeria o sa ramana tot acolo si in scurt timp face din nou fitze

exact :curata contactele comutatorului

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines