Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

problema cu sistem audio 5.1 GENIUS SW-HF 5.1 5000

Guest viali30

Recommended Posts

Guest viali30

Am un sistem audio 5.1 GENIUS SW-HF 5.1 5000, cred ca stiti modelul. problema e ca mi s-a ars siguranta din spate, iar acum daca bag alte sigurante mi le arde si pe acelea (am bagat chiar siguranta buna, de la un alt sistem asemanator). De ce mi le arde? stie cineva unde pot repara acest sistem contracost

ei ,na...n-are nici o gara cu niciun condensator....garantat este unul din cele 2 defecte urmatoare...1-- fie s-a ouat transformatorul de alimentare , probabil un grup masiv de spire e in scurt...2-- fie cel putin unul din integratele finale amplificatoare de audiofrecventa sint varza...puteti sa puneti un camion de sigurante identice noi , ca tot se vor arde...trebuie eliminata mai intii cauza , iar nu efectul...sfatul meu este sa cautati un depanator autorizat din localitatea dvs si sa-l duceti acolo este mai sigur pentru dvs asa...

trebuie inlocuiti condensatorii fixi de nanofarazi, din etajul de alimentare,se vede care e bubuit si la vedere.

De unde ati dedus domnule ca din cauza unui condensator se arde siguranta. Ciudat, dar acelsi lucru mi l-a mai spus cineva cand a venit cu un sitem ca cel despre care se discuta si ma ruga sa ii schimb un condensator de 100nf. Spunea el ca din cauza aia nu mai mergea sistemul :bataie :ras: . Incepator, incepator, dar daca nu sti ce zici nu cred ca e ok sa dai sfaturi altui incepator, care chiar o sa i-a in serios chestia.Defectele tipice s-au spus si mai sus. Se distruge transformatorul la aceste sisteme si circuite finale arse, dar mai apar si alte probleme.

De unde ati dedus domnule ca din cauza unui condensator se arde siguranta.

Presupun ca era vorba de cond paralel pe diode si chiar produc acest defect-nu pun in discutie aparitia la acest aprat -de ce se exclude posibilitatea asta?In plus inteleg ca proprietarul nu se pricepe si vrea sa-l duca la un service, asa ca sfaturile cu ce ar putea avea ,fara alte date despre obiect,nu-si au rostul.

Am un sistem audio 5.1 GENIUS SW-HF 5.1 5000, cred ca stiti modelul. problema e ca mi s-a ars siguranta din spate, iar acum daca bag alte sigurante mi le arde si pe acelea (am bagat chiar siguranta buna, de la un alt sistem asemanator). De ce mi le arde? stie cineva unde pot repara acest sistem contracost

Cauti la centrele de reparatii .Si nu postezi de trei ori in locuri diferite ...

problema subwoofer genius sw 5000 5.1 link unde ai postat

probleme cu sistem Genius SW 5.1 link unde ai postat

Topic inchis.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines