Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Modificare subwoofer-e posibila sau nu?


Dr.L

Postări Recomandate

Am un subwoofer de la un sistem 4.1 philips

e facut cu un difuzor de 13cm si 30w,incinta e de ~20x20x20cm bassreflex

sursa acestui sistem are ~40w,deci pe sub nici cu tunul nu intra 30w(cat de cat curati).

eu l-am testat pe amplificatorul meu(pana in 20w,taiat la 150Hz cu ordinul 4) si la volum mai mare cam huruie/grohaie

problema e ca vreau sa-l pun pe masina cu un amplif de 50w(totusi nu-l dau la maxim)

ce vreau eu sa fac e sa aflu daca pot modifica incinta,astfel incat sa mearga bine si la puterea nominala a difului

precizez ca-l voi taia pe la 80Hz,ca subwoofer se descurca ok,dar ca (kick)woofer nu

 

http://i41.tinypic.com/t9cyna.jpg

http://i44.tinypic.com/1zggj83.jpg

http://i43.tinypic.com/2yy9yit.jpg

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Nu prea poti sa faci ceva mai bun cu difuzorul acela, si nici nu prea se merita efortul

asta banuiam si eu,ma gandeam ca ar merge umblat pe la port. eu vreau sa modific ce am,nu sa construiesc alta incinta] oricum o sa pun niste fonoabsorbant(folie de parchet) in el

Cat despre folosirea in masina e total neinspirata.

asa credeam si eu pana l-am testat...completeaza spectrul de frecvente de la 80Hz in jos,spectru care nu prea e redat de restul difuzoarelor
Link spre comentariu

Nu e o idee buna sa pui folie de parchet in ele, nu are nici un rol, in afara ca ocupa din volumul incintei. Poate niste vatelina....P.S. Am avut si eu la reparat un sistem identic cu al tau, era defact potentiometrul de volum, si am observat sa se aude acceptabil la volum mic, pana la mediu se auzea chiar frumos, fara de alte chinezarii. :dans:

Link spre comentariu

cu niste boxe reale pe post de sateliti sau macar difuzoare intr-adevar fullrange se aude ok :da satelitii originali sunt cam naspa,sunt taiati prea jos,subwooferul e doar sub->gaura in spectrufolia aia e un fonoabsorbant,mai slab dar tot e,am testat mai demult@adi-nu-l folosesc in casa,in casa am alte chestii(stereo biamplificat)la mine chiar isi face prezenta(intr-un mod pozitiv),daca zic ca am testat...

Link spre comentariu

Infunda-i gaura de bass-reflex ( etans )si vezi ce se-ntampla cu difuzorul ,............avand con de hartie ar trebui sa nu mai miste de nebun ( ar trebui ! , practic vezi la fata locului ) , iar la cutie nu poti decat sa mai micsorezi volumul astfel ca ,in cazul in care se mai tempereaza miscarea difului prin compresie si suna binisor , sa poti gasi ( prin incercari ) volumul potrivit pt acest dif. Cam asta e tot ce poti sa-i faci.......sau i-l pui bine in portbagaj , astfel in cat sa nu-i mai auzi grohaitul :ghjfgj Bafta !

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Am facut niste teste cu amplificatorul pe care va fi folosit(30-50w) si cu un generator de semnalLa putere mare,incepe sa vajaie la greu aerul prin portul alaAm testat si cu portul astupat si rezultatele sunt bune (oricum bubuie,dar nu prea mai am ce sa-i fac)La 20Hz se aude mai bine cu portul neinfundat,de la 40 la 70Hz se aude mai bine cu portul astupat, si peste 70Hz diferenta nu e prea mareLa 60Hz unde intra si camera in rezonanta,SPLul scade mult cu portul neinfundatTestele le-am efectuat cu nivelul semnalului fix si apoi la limita clipului(amplifcatorul are led de clip),in vre-o jumate de ora s-a incalzit magnetul(caldut)

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări