Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Proiect PIC cu un senzor de CO2


Vizitator thedeady

Postări Recomandate

Vizitator thedeady

In primul rand, salutare tuturor de pe acest forum. In al doilea rand, imi doresc sa fac un proiect ce utilizeaza un microcontroller PIC care sa conecteze un senzor de calitate al aerului (CO2 e suficient), urmand, ca, in momentul depasirii unui anumit prag sa execute o actiune mecanica (ridicarea unui geam).Problema e ca nu am reusit sa gasesc un senzor de CO2 care sa aiba si un pret pe masura unui proiect ce nu se vrea a fi comercial. M-ar ajuta foarte mult un senzor digital, dar ar fi suficient, in ultima instanta, si unul analogic, avand in vedere ca exista suficiente ADC-uri in structura microcontrollerului. Microcontrollerul de care dispun este un PIC16F690, programatorul fiind cel inclus de Microchip in PicKit2. Va multumesc anticipat pentru ajutor, Bogdan Stoica

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 1
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

In primul rand, salutare tuturor de pe acest forum. In al doilea rand, imi doresc sa fac un proiect ce utilizeaza un microcontroller PIC care sa conecteze un senzor de calitate al aerului (CO2 e suficient), urmand, ca, in momentul depasirii unui anumit prag sa execute o actiune mecanica (ridicarea unui geam).Problema e ca nu am reusit sa gasesc un senzor de CO2 care sa aiba si un pret pe masura unui proiect ce nu se vrea a fi comercial. M-ar ajuta foarte mult un senzor digital, dar ar fi suficient, in ultima instanta, si unul analogic, avand in vedere ca exista suficiente ADC-uri in structura microcontrollerului. Microcontrollerul de care dispun este un PIC16F690, programatorul fiind cel inclus de Microchip in PicKit2. Va multumesc anticipat pentru ajutor, Bogdan Stoica

Nu cunosc nici un senzor de CO2 digital cu un pret rezonabil pentru a fi vandut in Romania intr-un produs de sine statator..Romanii (in general vorbind) fac orice (fura, copiaza, reproduc, reproiecteaza, etc) decat sa cumpere ceva. Ceea ce nu-i foarte rau (dar nici fantastic de bine nu-i).Incercati aici, au distribuitor in Ro:http://www.futurlec.com/Gas_Sensors.shtmlcele bunehttp://pici.3x.ro
Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări