Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Transmiterea unui impuls ... wireless


Postări Recomandate

Am un senzor intr-o camera care trebuie sa imi activeze un circuit din alta camera. Nu vreau sa ma intind cu fire ... deci cum as putea face asta wireless? Circuitul are nevoie doar de un impuls de la senzor si de aici stie el ce sa faca ... dar cum fac sa trimit semnul de la senzor pana la circuit, fara fire?Va multumesc!Cu stima,Vlad

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

Ai putea sa ma ajuti si cu niste scheme de emisie si receptie radio? Dar nu trebuie ceva complicat tinand cont ca este vorba doar de un impuls ... deci nu trebuie sa emit/receptionez radio ceva foarte fidel.

indiferent ce vrei sa emiti tot trebuie sa faci un emitator si un receptor asemanator cu cele din telecomenzile pentru jucarii
Link spre comentariu

ceva si mai simplu , vezi ca sunt la magazinele alea ieftine cu 4-5 lei sonerie fara fir , avand emitatorul alimentat la o baterie ffmica de 12v si receptorul la 3 bateri de 1.5v , isi luase un vecin la mine , si l-am montat merge bine pe distante de 10-20m singura problema la el a fost acordul la o bobina pe care a trebuit sa i intind ...

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări