Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator dintr-un magnetofon rusesc cu KT808AM

TITI

Recommended Posts

Salutare am luat din targ doua placi functionale (sau cel putin asa sper) una este modul corector ton +vol + bal si una este modul final stereo cu 4buc final KT808AM s 4buc preamplificare KT815B respectiv KT814 cate doua buc. Finalii sunt montati separat pe un radiator de care e prinsa si placa electronica. Acuma sunt bagat in ceata complet deoarece initial pare sa fie vorba de un magnetofon Rostov da nu cred ca e ca asta avea si difuri in dotare exact ca la Kashtan da nici despre asta nu e vorba ca e mai masiv radiatorul. Mentionez ca nu m-as zbate dar placile is ca noi proprietarul a desfacut magul ca statea degeaba dar nu stie despre ce mag era vorba.PS stiu iar ca la cel mag am remarcat ca avea un motor ca la Kashtan , din pacate nu am prins trafo ca il luase altcineva. Poate ma ajuta cineva cu o schema ceva , model de magnetofon ca sa stiu cum fac montajele.Multumesc anticipat.

PARE CEV LEGAT DE ROSTOV DA NU CRED CA EsTE ARE UN SINGUR MOTOR sau asa cred ,avea difuzoare, oricum ala de la care am luat m-a asigurat ca modulele is ok dar ca habar nu avea ce mag a avut in casa

Din p?cate nu ?tiu nici eu de la ce magnetofon poate fi, ar putea s? fie totu?i de la un casetofon cu amplificare (a existat a?a ceva, era destul de greu). Alimentarea e de maxim +/-30Vcc (sau 2x20...22V/4A), cu un traf de 200W miezul.Totu?i trebuie l?murit întîi dac? trz sînt în paralel sau nu.

E vb de un magnetofn care seamana la amplificare cu ROSTOV dar nu e vb sigur de ROSTOV pentru ca asta mag cred ca avea un singur motor si inca ceva, avea si difuzoare interne ca la kashtan. Posibil sa fie ceva gen KOMETA, parca am vaz ca si in Kometa fol ceva de gen.

Am scos schema finalilor si prefinalilor si daca am inteles-o eu cum trebuie e vorba despre alimentare asimetricadesi e cam ciudat totae conexiunile de putere duc la un conector X2 la care daca am inteles eu pinii 3 , 4 , 5 si 8 sunt legati la masa dar nu corespund cu pinii de masa de la intarea de semnal X1, iar nu inteleg de ce are doua alimentari separate banui ca ori tarfu avea doua infasurari ori se unesc undeva in blocul de alimentare. Banui ca pe iesirile de difuz mai sunt si doi conzi pe fiecare ies cate unul , ceva gen 2200micro. poate dati o ideie, tare mult m-ar fi ajutat totusi schema, poate o are careva pe aia de Kashtan asa ca si comparatie.

Schema

http://i41.tinypic.com/2s6mt1v.jpg

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines