Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

caut datasheet pt TDA8885H pt TV PHILIPS chassiu A10E-AA


Vizitator Tim

Postări Recomandate

Buna seara,Caut de ceva vreme datasheetul pt TDA8885H = procesor video in TV PHILIPS 28PW6515/1 chassis A10E-AA, si nu reusesc sa dau de el. Imi trebuie pt a verifica registrii interni si eventual sa-i rescriu cum trebuie, cred ca s-au deprogramat si acum TVul nu functioneaza.Cu multumiri anticipate,Tim

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Vizitator Tim

@megan : mersi dar schema bloc o aveam deja, si nu e suficienta fiindca imi trebuie adresele registrilor si semnificatia bitilor lor. Multzam totusi.@tv1: registrii interni TDA8885H se citesc si scriu pe busul I2C, cu un analizor de bus I2C pe care mi l-am facut eu, utilizand portul paralel al unui PC, un bit pt SCL si unul pt. SDA.Tot ce stiu pt moment e ca circuitul pare sa raspunda la adresa 0x8A, insa nu stiu ca interpretez valorile pe care le citesc, neavand datasheetul. Iar defectul cred ca e la nivelul lui HDRIVE care nu are forma din schema (e putin umflat la mijloc), rezultatul fiind un ecran alb cu linii de retur vizibile. Ma gandesc ca o fi undeva o combinatie debiti unde sa se specifice tipul de tub CRT, sau ceva asemanator, unde s-o fi schimbat valoarea ... In fine, sunt doar supozitii ca n-am gasit nimic altceva defect.Sa reprogramez continutul memoriei poate fi si asta o solutie, nu m-am gandit, deci daca cineva ar avea binul pt PHILIPS 28PW6515/01 chassis A10E-AA, as face manevra (poate ca acolo se defineste tipul de tub cRT). Sau eventual daca avetzi descrierea continutului PROMului respectiv, sa verific daca nu s-o fi sters. Multumiri anticipateCele bune tuturor,Tim

Link spre comentariu
Vizitator Tim

Multumesc pt fisiere, desi nu sunt pentru 28PW6515/01 al meu, se pare ca se aseamana. O sa ma pun zilele urmatoare cu analizorul pe busul I2C intern intre SAA5667 si memorie 24C32 sa citesc ce am eu acolo si sa compar, si va tin la curent (ca chassiul asta are doua busuri I2C, unul intern intre proc si memorie, si altul extern accesibil la o mufa externa intre proc si celelalte circuite ex TDA8885H, tuner, etc...)Pe curand,Tim

Link spre comentariu
  • 4 ani mai târziu...

Buna,

 

Dupa cum se vede am abandonat televizorul in garaj, ca n-am reusit sa-i dau de cap. Intre timp m-am gandit sa cumpar placutza Painter cu microprocesorul video si cu TDA8885, sa o schimb cu totul. Atasez doua poze cu el, si raman pe receptie, daca are cineva de vanzare painterul, sa ma contacteze in MP sau la adresa :

 

[email protected]

 

Cu multumiri anticipate,

 

Tim

post-22319-139829759024_thumb.jpg

post-22319-139829759039_thumb.jpg

post-22319-139829759048_thumb.jpg

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări