Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

cum pot proba LCD


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

am verificat si atingerile cu testu de continuitate de la multimetru si nu par sa fie probleme... oricum am renuntat. cat despre regulator ce-l intereseaza pe display de unde vine atat timp cat primeste ai sai 3.3v si curent suficient cat sa-si faca treaba. evident am verificat inainte de alimentare. e prea greu de diagnosticat...o sa-l las pe alta data cand am mai multi nervi. azi am facut rost de un display de 7110 si ma folosesc de acestea http://serdisplib.sourceforge.net/ser/sed1565.html

doar ca pentru a evita probleme de conexiuni am lipit direct fludor de 0.5mm direct pe pinii aceia de conact. maine cand o sa fiu mai odihnit o sa ma pun sa finalizez hardware-ul si sper sa obtin ceva rezultate macar sa ma conving ca merge... ca sa ajung si la partea cu distractia. din pacate nu stiu daca o sa gasesc librarii pret-a-porter pentru lcd-ul asta.

mai am la indemana si display de 5110, sagem mw 3026 si un bosch com 608. ce-i drept cu ultimele 2 e cam greu de lucrat. sa vedem ce va iesi si cu care din ele. pt debugging am si un 20x2 uriash :freaza:

am facut si interfata uart dar ma sperie faptul ca fac echo la ce trimit din terminal (termite) nu se intoarce identic de fiecare data...adica se schimba hex-ul... desi parametrii de lucru zic ca sunt ok iar la rx/tx am cca +-11.8V ceea ce mie imi spune ca ar trebui sa fie suficient (max232 evident)...problema e ca folosesc cablu convertor usb->serial...poate de la asta sa fie... pe portul nativ nu vrea sa mi-l deschida nici un soft de terminal... asta evident pe winxp sp2... poate imi fac timp sa studiez si problema asta mai bine

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

s-ar putea s? fie de la cablu, mai ales dac? e un fost cablu de telefon: unele programatoare pe serial? folosesc semnalele dtr, rts, cts, nu doar ca "surs? de alimentare", ci ?i ca semnale de control, iar cablurile usb/ttl de telefon folosesc doar rx, tx ?i gnd.ponyprog pare s? foloseasc? semnalele alea doar ca "surs? de tensiune", ?i atât, teoretic ar trebui s? po?i pune un asemenea cablu la mufa db9 ?i s? mearg? ok, numai s? selectezi portul COM corect.dac? cablul t?u folose?te un ft232 (e folosit cam la fel de frecvent ca ?i pl2303/pl2304), ?i singurele semnale sunt rx tx gnd ?i un semnal de control (cum e la nokia), desf? cu aten?ie mufa unde e conectorul usb, ?i uit?-te pe datasheet: ft-urile au disponibile la ie?ire toate semnalele de COM, (pl-urile nu mai ?in minte sigur) nu doar rx ?i tx. dup? care lipe?te un cablu band? multicolor... nu uita s? notezi undeva coresponden?a.?i mi se pare cam ciudat s? legi ie?irile cablului la max232... sau poate n-am în?eles eu bine din postul t?u...mai ales c? un ft sau un pl nu au s? dea tensiunile a?teptate de max, ci direct nivele de valoare mic?, nu -12, +12, adic? nivelele de tensiune de la COM!!!...

Link spre comentariu

scz ca am cam abandonat topicu dar cam aman si proiectu. am avut prea multe pe cap si astept sa apara o perioada mai linistita pana incepe scoala again. dupa ce reiau proiectu o sa revin cu indicii daca intampin probleme... iar daca totul merge struna voi face publica toata operatiunea.dar va trebui sa mai astepte. merci de sprijinul si interesul de care ati dat dovada.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări