Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Transformator toroidal 220


Depanatorul

Postări Recomandate

Transformatorul toroidal .......... a devenit o problema pentru mine. Cel putin pe moment.Lucrez la un amplificator de radioficare de 10W4ohmi cu iesire linie ~30Vvv care deserveste min. 8 difuzoare si nu reusesc sa scot brumul de retea. Trafo de retea este de 40VA cu iesire 2x18V de la Conex-electronic (se pare ca iei il iau de la Petro-toroid din Iasi) si amplificatorul final alimentat la +24Vcc/max. 1A. Preamplificatorul este cu LM1036N reglaj in c.c. alimentat cu L7812C.Dupa lungi lupte cu verificarea ecranarilor, punerea la masa in "stea", ecranare modul preamplificator - am inceput pe rand sa deconectez cate un modul si sa-l scot din carcasa. Brumul nu a disparut. Am ramas doar cu redresorul si amplificatorul final in lucru. Brum-ul persista. Verificat din nou puntea - dioda cu dioda - condensatori. Am marit cond. electrolitic de la 6800uF suplimentand cu 2 cond. de 10.000uF, in total 26.800uF. Brumul persista in continuare. Verificat amplificatorul final piesa cu piesa - e ok, curent de repaus 30-50mA. Am scos pe masa totul, in schema nu am decat trafo si redresorul cu cei 26.800uF + amplificatorul final conectat la un difuzor 4ohmi - cu legaturi noi, cat mai scurte .......... am in continuare brum.Intrebare: eu banui trafo toroidal - poate fi aceasta o cauza principala??? Ce altceva pot face cu trafo toroidal??? Ce filtre pot folosi pentru brumul de retea??? Sa cumpar alt trafo - cu tole E+I ??? Din cate stiu trafo toroidal nu se ecraneaza...........PS: cand scot din priza - cu cond. electrolitici incarcati - pentru cca 10-15 sec. dispare brumul complet iar semnalul audio provenit de la tuner este amplificat super clar.Multumesc!iulian72

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

In ultima faza am pus pe masa numai trafo-toroidal 40VA/2x18Vc.a. legat la punte de 4A (care a fost verificata dioda cu dioda - chiar am schimbat cu alta punte), pe diode am condensatori multistrat de 0,033uF (am incercat si cu 0,022uF .......pana la 2,2nF). Capacitatea tot. cond. electrolitici sunt undeva la 26.800uF cu cond. 0,1uF multistrat in paralel. Legaturile sunt cat mai directe/scurte. Amplificatorul final e ok (verificat piesa cu piesa), intrarea amplificatorului final este pus la masa (verificat si curent mers in gol 30-50mA). Brumul este inca existent.Cei drept trafo-toroidal nu are ecran intre primar si secunda - ar fi trebuit sa aiba inca o borna de legat la impamantare - dar l-am pus ecranat in tabla perforata (recuperat de la o sursa in comutatie) conectat la masa (-) puntii.Oricum, cand am mai facut astfel de montaje cu trafo tole E+I nu am avut astfel de probleme.

Link spre comentariu

- dar l-am pus ecranat in tabla perforata (recuperat de la o sursa in comutatie) conectat la masa (-) puntii.

Amplificatorul tau se alimenteaza cu tensiune simetrica? Daca da nu e corect sa pui borna minus pe carcasa, pui borna mediana a transformatorului aceea fiind masa.Intradevar transformatorul toroidal nu e nevoie sa fie ecranat, teoretic in interiorul si in exteriorul lui camplu este 0.Eventual pune-ti niste poze aici cu asamblul.
Link spre comentariu

Intradevar, traful meu este simetric 2x18V, dar nu folosesc decat o ramura pentru varianta cu punte redresoare (sau pun ambele secundare "inceput-inceput cu sfarsit-sfarsit" de infasurare), a doua varianta cu 2 diode si mediana la masa (bialternanta).Nu cred ca este gresit cu nimic in asta. Si totusi am brum f. suparator.

- dar l-am pus ecranat in tabla perforata (recuperat de la o sursa in comutatie) conectat la masa (-) puntii.

Amplificatorul tau se alimenteaza cu tensiune simetrica? Daca da nu e corect sa pui borna minus pe carcasa, pui borna mediana a transformatorului aceea fiind masa.Intradevar transformatorul toroidal nu e nevoie sa fie ecranat, teoretic in interiorul si in exteriorul lui camplu este 0.Eventual pune-ti niste poze aici cu asamblul.
Link spre comentariu
Vizitator vdrapaca

Intradevar, traful meu este simetric 2x18V, dar nu folosesc decat o ramura pentru varianta cu punte redresoare (sau pun ambele secundare "inceput-inceput cu sfarsit-sfarsit" de infasurare), a doua varianta cu 2 diode si mediana la masa (bialternanta).Nu cred ca este gresit cu nimic in asta. Si totusi am brum f. suparator.

O alta priza din casa ati incercat? De exeplu, cea de pe hol in care e folosita doar masina de spalat, din cand in cand? Si eu am un alimentator care baga brum cand este alimentat in aceeasi priza in care este si computerul. Cand il alimentez de din alta priza nu mai are pic de brum. Chestia apare doar daca trafo este toroidal. La un traf E+I nu am asa ceva. Am citit pe forum ca ar fi o componenta de CC pe care aparatele cu surse in comutatie o trimit pe retea si respectiva componenta nu face bine la trafo toroidale.
Link spre comentariu

Voi incerca si asta, chiar voi scoate toti consumatorii din priza cand probez. Cred ca rabdarea m-a pus la incercare - nu imi mai trebuie "in veci "toroidal".Deja sunt in cautari un trafo cu tole E+I, sau poate il bobinez.Am nevoie doar iesire secundar ~18Vca / 30-40VA.

Intradevar, traful meu este simetric 2x18V, dar nu folosesc decat o ramura pentru varianta cu punte redresoare (sau pun ambele secundare "inceput-inceput cu sfarsit-sfarsit" de infasurare), a doua varianta cu 2 diode si mediana la masa (bialternanta).Nu cred ca este gresit cu nimic in asta. Si totusi am brum f. suparator.

O alta priza din casa ati incercat? De exeplu, cea de pe hol in care e folosita doar masina de spalat, din cand in cand? Si eu am un alimentator care baga brum cand este alimentat in aceeasi priza in care este si computerul. Cand il alimentez de din alta priza nu mai are pic de brum. Chestia apare doar daca trafo este toroidal. La un traf E+I nu am asa ceva. Am citit pe forum ca ar fi o componenta de CC pe care aparatele cu surse in comutatie o trimit pe retea si respectiva componenta nu face bine la trafo toroidale.
Link spre comentariu

Cum spuneam la deschiderea topic-ului:

"Trafo de retea este de 40VA cu iesire 2x18V de la Conex-electronic (se pare ca iei il iau de la Petra-toroid din Iasi)".

Cred ca m-am potcovit cu un trafo-toroidal de dat la gunoi.

PS: rezistenta de izolatie primar-secundar e peste 30Mohmi. (maxim instrument masura).

 

 

 

 

Stiu ca suna stupid, dar traful tau toroidal are izolatie buna intre primar si secundar? :jytuiyu

Link spre comentariu

OK, voi pune niste poze cu tot montajul, dar momentan aparatul foto l-am imprumutat unui prieten pentru o mica perioada. In cursul sapt.viitoare voi atasa - cred.

 

PS: am verificat amplificatorul la baterie de +24Vcc - super clar, fara brum, doar un "fasait" f. vag doar daca stai cu urechea in difuzor cu vol. la max.

 

Multumesc! :31

 

 

 

Mie tot nu imi vine sa cred ca problema este de la transformator si nu de la celelate module: redresare+filtrare, amplificare......

Dupa cum a spus si colegul Zal pune niste poze clare sa vedem si noi ce se intampla pe acolo. :freaza:

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări