Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Modificare boxe cu radiator pasiv


blue

Postări Recomandate

Am niste boxe KEF104ab, construite prin anii 80, suna bine si acum dar SPL-ul este de 86dB, cam mic avand in vedere ca statiile mele sant pe tuburi, constructia este pe doua cai, cu un radiator pasiv, cu o corectie de 2dB la 1,5 KHz. Consider ca difuzoarele britanice sant de calitate si ar putea sa fie mai bine puse in valoare pe o alta configuratie de incinta, asa ca va rog sa-mi dati sugestii pt o eventuala constructie cu SPL mai mare !

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

singura solutie viabila cred ca ar fi un amp SS sau hibrid(cu preu pe lampi) mai puternicDaca difurile au spl mic,nu ai cum sa-l cresti cu incinta,cel mult sa nu pierzi prea mult.Nu merg nici in vreun fel de horn pt ca sunt difuri de compresie.Oricum asta e dificil de facut si pt un diy-er amator rezultatele pot fi dezamagitoare

Link spre comentariu

doar din 'cutie' nu se poate.Este inchisa,deci ce ai putea sa-i faci,basreflex cu radiator pasiv :rade: boxele arata bine,sa le stapanesti sanatos,compresie cu radiator pasiv in camere mici sunt excelente,chiar daca spl nu este punctul fortecred ca si cu un lampas de minim 20-25w/ch ar suna suf de tare,daca ai mai mic de 15-20w chiar nu are rost sa strici boxele,iti trebuie ceva >90db /1wSingurul lucru cu care ai putea mari spl-ul este montarea unui horn in fata woferului,dar se strica sunetul,daca incarci wf in spate castigi in joase,dar nu ridici si mediaMai te poti uita la filtre,sa nu ai vreo bobina mare cu dcr mare,oricum..sanse minime,chiar spre 0 de facut ceva in acest sens

Link spre comentariu

Nu doresc sa pastrez incintele nici filtrele , ci doar difuzoarele existente , eventual suplimentez pt. medii o cale cu un dif. de calitate , filtrele se pot dimensiona pe trei cai fara probleme etc . Am sa compar datele celor doua difuzoare cu un proiect reusit si astfel ar fi un punct de plecare, va rog sa i-mi dati o sugestie ...

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări