Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Problema necunoscuta


tarzanx

Postări Recomandate

Salutare. Tocmai am dat un low level format la un hdd seagate 500 gb sata si unui wd 160 gb ide din cauza unor erori la partitii, si a unui virus de boot probabil. Dupa formatare la instalarea de win pe hardul sata incep surprizele: nu mai buteaza de pe cd sau dvd, da eroare de instalare la win, mai multe cd si dvd cu win incercate. Iin fine reusesc de instalez windowsul. alte probleme care ma mira de numa numa la instalere de drivere da eroare de citire a pachetului, la nero la fel, la acrobat reader la fel ... ... ...Am zis ca nu e bun wingozul. pun altul cd orig licenta tot tacamu. Se instaleaza destul de fain dar trebuie drivere de sata. L fel aceiasi problema eroare de citire in arhiva sau de decomprimare a pachetelor. Scot afara hdd-ul ide si ramane doar cel sata de pe care sterg partitiile, si le refac din nou, iar instalare de win iar aceiasi problema cu erorile.Cine poate sami spuna din ce cauza apar aceste erori???placa de baza este un abit nf7s

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Baieti formatarea HDD chiar si la low lewel nu distruge(elimina)si virusii doar ii ascunde si-i face sa ramana o perioada inactivi.Solutia de utilizat pentru ca sa virusii sa nu se mai poata regenera e un Software de tipul HDD data destroyer care sa utilizeze 1 din cele 5 protocoale sigure de distrus date existente.Acele softuri se bazeaza pe distrugerea datelor prin suprascriere fortata de un numar de ori(minim 3 .......maxim 999ori)cu date aleatorii(principiul seamana cu cel al copierii dupa copie,si iar dupa copie in final rezultand ceva ce nu mai poate fi identificat si utilizat)tarzanx dupa low level format ai updatat MBR HDD?

Link spre comentariu

Dupa orice fel de formatare scapi de virusi.

 

Formatarea low level rescrie toate sectoarele de pe HDD, inclusiv tabela de partitii si MBR (Master Boot Record) asa ca nu e nevoie sa-i mai faci nimic lui MBR dupa aceea.

 

Programele care sterg prin scriere repetata se folosesc ca sa nu iti poata recupera nimeni datele, nici macar IN LABORATOR, CU HDD-ul DESFACUT SI ANALIZAT DE catre criminalisti. Treaba asta nu are legatura cu virusii si nu ajuta cu nimic in cazul tau.

 

Din poza atasata e foarte clar ca ai defecte la citirea/scrierea memoriei RAM. E posibil (destul de rar) sa fie mai multe defecte, nu doar un singur banc.

 

Felis nu intelege despre ce vorbeste, nu mai pierde timpul cu softuri de formatare anti CIA, restaurare MBR dupa formatare si alte prostii fara sens. Fa cum ti-a spus toata lumea. Verifica hardware-ul.

Link spre comentariu

Dupa orice fel de formatare scapi de virusi.

 

Formatarea low level rescrie toate sectoarele de pe HDD, inclusiv tabela de partitii si MBR (Master Boot Record) asa ca nu e nevoie sa-i mai faci nimic lui MBR dupa aceea.

 

Programele care sterg prin scriere repetata se folosesc ca sa nu iti poata recupera nimeni datele, nici macar IN LABORATOR, CU HDD-ul DESFACUT SI ANALIZAT DE catre criminalisti. Treaba asta nu are legatura cu virusii si nu ajuta cu nimic in cazul tau.

 

Din poza atasata e foarte clar ca ai defecte la citirea/scrierea memoriei RAM. E posibil (destul de rar) sa fie mai multe defecte, nu doar un singur banc.

 

Felis nu intelege despre ce vorbeste, nu mai pierde timpul cu softuri de formatare anti CIA, restaurare MBR dupa formatare si alte prostii fara sens. Fa cum ti-a spus toata lumea. Verifica hardware-ul.

Rulez acum memtest cu o singura placuta de ram, pare a fi ok

urmeaza sa le testez pe celelalte 2.

Link spre comentariu

Ehehei, pai e clar. Buseli la greu la memorie.Am doua sfaturi: unul ieftin, altul scump.1. Din BIOS, incarca setarile Default sau, daca cu setarile default tot da probleme, fa setarile cele mai conservative cu putinta. Pentru a afla care-s alea, cauta pe net informatii exacte cu privire la bios-ul tau, setarile variaza atit ca locatie cit si ca denumiri.Dupa ce ai facut asta, instaleaza SO, programe, totul si abia dupa ce ai un sistem cit de cit functional, poti incepe sa-l optimizezi din BIOS. Uneori poti smulge salturi zdravene de performanta doar din asta, dar setarile respective sa nu "placa" installer-ului de Windows, care functioneaza cu drivere generice si care se asteapta la un anumit comportament "batrinesc" al calculatorului.2. Cumperi alte memorii, de regula daca placa de baza iti suporta pina la viteza X, cumperi o memorie certificata cu viteza mai mare decit X. De exemplu, daca placa de baza suporta memorii la 800 MHz, cumpara memorii la 1033 (sau cit o fi valoarea). In felul asta te asiguri ca ai o rezerva de viteza care sa "niveleze" micile diferente constructive care sint inerente la componente. Apoi, sfatul de la 1 se aplica la fel de mult, doar ca vei fi sigur ca nu vei mai avea ecranul inrosit la memtest...(Intre timp, am vazut raspunsul dat de RoGeorge, asa ca ce am zis mai sus ramine valabil in mod general, dar nu se mai aplica la sistem...)Subscriu la ceea ce zice RoGeorge, cu o corectura.Formatarea low-level se comporta asa pe vremuri, cind hard-disk-urile nu erau suficient de "destepte" ca sa isi gaseasca singure portiunile slabite de pe platane si sa le realoce in zone de rezerva, fara interventia vreunui software. Acum, toate hard-disk-urile au capacitatea asta iar o formatare low-level asa cum e descrisa de RoGeorge ar distruge si acele "peticiri" ale discurilor. Nu, actualmente hard-disk-urile se formateaza low-level o singura data in viata lor: inainte de a iesi din fabrica. In rest, chiar si utilitarele dedicate (disk manager-ele proprietare hardurilor) folosesc formatare high-level. Nu ca asta n-ar ajuta la distrugerea completa a datelor...O informatie prezenta pe hard-disk este absolut inutilizabila daca nu se cunoaste unde anume aceasta incepe. Datele pe hard sint stocate sub forma binara; daca nu stii de unde incepe byte-ul, n-ai nici o sansa sa rezulte ceva inteligibil asa ca codul executabil al virusilor este extrem de improbabil sa ramina valid daca referinta la el se pierde (adica rescrierea MBR/repartitionare/reformatarea partitiilor existente).In trecut m-am izbit cu o problema cam in felul urmator: un amic a "reusit" din greseala sa distruga tabela de alocare a partitiilor si, realizind asta, a scos fizic din priza calculatorul, inainte de a face mai multe distrugeri. Stia relativ exact cit de mari erau partitiile, si impreuna am incercat sa refacem partitiile respective, utilizind acelasi utilitar de partitionare (si cind ma refer la "acelasi" e vorba de acelasi executabil, cu aceeasi versiune, si in exact aceleasi conditii - pe acelasi calculator). Am reusit sa restaurez astfel prima partitie (C-ul) care a redevenit vizibil fara a mai da vreo comanda ulterioara (gen format, care ar fi distrus-o, distrugind referintele la fisiere) dar celelalte partitii au fost pierdute complet, pentru ca indiferent cit de bine si-ar fi reamintit amicul meu dimensiunea partitiei, a existat probabil o eroare mica din care cauza partitiile celelalte au "inceput" in alta portiune decit prima. Din cauza asta, FAT-ul (utiliza FAT32) a fost "ratacit" si fisierele au fost pierdute. Am reusit sa recuperez ceva cu un program (Tiramisu) care a izbutit sa gaseasca ceva asemanator FAT-ului si sa il considere valid, utilizindu-l drept referinta pentru a extrage fisiere care, mai tirziu, s-au dovedit a fi partial valide (din cauza fragmentarii, doar fisierele nefragmentate au putut fi recuperate, celelalte n-au avut nici o sansa). Dar la o structura atit de complexa cum e cea de la NTFS, ma indoiesc ca integritatea datelor poate fi asigurata (NTFS e organizat ca o baza de date, spre deosebire de FAT, unde exista un tabel de referinte la fisiere si restul datelor se insira neintrerupt pe hard-disk).

Link spre comentariu

Gresiti amandoi virusii nu se distrug prin formatare codurile lor de regenerare sunt extrem de mici si au nevoie ulterior de mai mult timp pentru refacere(refacerea e mai rapida la cele care se afla intr-o retea si legate la internet) . Si de recuperarea datelor iar gresiti pot sa va arat date recuperate integral si dupa un HDD formatat de mai multe ori inclusiv low lewel.si cu regenerarea virusilor sunt patit pot sa va dau un exemplu de virus care a rupt tone de HDD in 2003 care se manifesta frumos de tot la cateva zile de la activare lasa din win doar niste litere practic aveai tot alfabetul insirat pe ecran dar era singuru lucru care-l mai facea SO in rest nu mai aveai nici o functie.Daca formatai HDD aveai surpriza la instalare sa-ti inceapa instalarea si sa se opreasca taman cand incepea sa scrie registrii.Acel virus dupa formatare mai lasa spatiu in partitia activa de doar 512 k restul era inaccesibil.Chiar si dupa formatare low level acelasi lucru il facea cel mai grav a fost pentru HDD care nu fusesera partitionate pentru ca virusul isi crea propria partitie hiden unde se ascundea la orice incercare de a scapa de el(o sa radeti dar tocmai un P1 la 200 mhz cu utilitare incluse in bios ma ajutat atunci sa-l vad pe nemernic oricum ma secat cateva zile pana am gasit calea de atac ca sa-l izolez si sa-i dau cu bata in cap).Atunci au facut bani frumosi vanzand HDD comerciantii numai ca de la prietenii mei n-au avut bafta (2 sali de internet au beneficiat de tehnica mea si au scapat ieftin ) Daca o sa studiati mai atent despre cum se transmit virusii desi pe google nu prea o sa gasiti mare lucru despre asta informatiile de genul asta sunt pe bani grei si initiatii sunt o casta inchisa care cu greu divulga date despre virusii cu adevarat grei nu e vorba de viruseii creeati de x si y manipuland un cod sursa al altui virus mai vechi .

Link spre comentariu

zi mersi c? "hacherii" de mod? 9 nu au habar de assembler, c? puteai s? faci cuno?tin?? cu "rewriterul de firmware" cu care s-au întâlnit coreenii pe la sfâr?itul anilor '90!!!nu de alta, dar mi-e greu s? cred c? ai avea ce face cu un hdd al c?rui fw e compus numai din FFFFF-uri!!! :rade:

Link spre comentariu

doua placute de ram sunt ok nici o eroare a treia in schimb durere 6656 erori si inca mai are de lucru. se pare ca placuta cu pricina e praf. o am de mai demult, si cred ca din cauza ei nu mergeau unele win instaalate. Placa de baza o am din noiembrie, atunci am pus si hdd sata si am incercat mai multe winuri, din care nu au mers multe. Celelalte placute le am din ianuarie ambele 512 ddr1 Kingston Kvr 400.Credeti ca daca scot acea placuta afara si o pun breloc, nu o sa mai am surprize cu erorile acelea??

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări