Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

TELETECH sasiu 11AK30

Recommended Posts

Va salut cu tot respectul!Am si eu o mica problema cu un tv TELETECH sasiu11AK30:am gasit finalul liniiBU808defect(scurtcircuit),initial l-am inlocuil cu D1555 neavand schema si echivalentele,a functionat aproape o saptamana dupa care acelasi defect.Am montat de aceasta data BU808DFI iar acum se incalzeste excesiv consuma aprox.450MA creste progresiv de la 200MA pana la 450.Am verificat toate componentele finalului linii mai putin bobina de deflexie si trafo linii.Va rog sa ma ajutati cu un sfat sau daca stie cineva care-i buba.Cu multumiri Alexandru.

In afara de inlocuirea lui BU808DFI si schimbarea condensatorului de 10 mf din baza care se poate pune si mai mare de 10 mf,atentie nu se vor folosi condesatoare marca YAGEO sunt de calitate indoielnica,eu personal recomand si atasarea unei mici bucati de tabla de aluminiu prinsa tot cu surubul de strangere al tranzistorului,care are radiatorul original confectionat din tabla de fier si in regim de functionare merge destul de cald.Hint- pentru a intra in meniul tv teletech se apasa butonul meniu apoi se formeaza 4725 atentie se poate deregla usor pentru cei care nu cunosc semnificatiile din meniu,eu personal fac reglaje de finete pe generator de mira.

In afara de inlocuirea lui BU808DFI si schimbarea condensatorului de 10 mf din baza care se poate pune si mai mare de 10 mf,atentie nu se vor folosi condesatoare marca YAGEO sunt de calitate indoielnica,eu personal recomand si atasarea unei mici bucati de tabla de aluminiu prinsa tot cu surubul de strangere al tranzistorului,care are radiatorul original confectionat din tabla de fier si in regim de functionare merge destul de cald.Hint- pentru a intra in meniul tv teletech se apasa butonul meniu apoi se formeaza 4725 atentie se poate deregla usor pentru cei care nu cunosc semnificatiile din meniu,eu personal fac reglaje de finete pe generator de mira.

yageo: nu stii ce condensatoare sa mai cumperi :ieri am luat plasa cu niste cond. RUBYCON ;si de nichicon nu mai vorbesc (de fapt cumparam ce gasim)

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines