Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator cu 6N13S


mișa

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 64
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Initial am fost si eu sedus de ideea de a face un amplificator cu mai multe lampi in paralel, sunt foarte ieftine, dar consumul filamentelor fiind asa de mare e cam greu sa faci alimentarea si nu prea mai merita. Cred ca farmecul acestor lampi sta in sunetul de trioda si nu in puterea obtinuta.Probabil ca o alimentare in comutatie pentru filamente si una clasica pentru anodica ar schimba datele problemei...sau integral in comutatie pentru cine se pricepe si poate elimina zgomotul...Cu alimentarea clasica e destul de greu sa faci un transformator care sa nu se incalzeasca si sa bazaie...cel putin in conditii de amator. Cine are tole de calitate sau bani sa-si faca toroidale de calitate (ca doar ideea de toroidal nu rezolva problema zgomotului) poate ignora ce am scris mai sus, nu li se adreseaza.

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări