Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Program calcul incinte acustice

BF37

Recommended Posts

Daca exista un prodram de calcul al incintelor , care nu face erori de dimensionare ( ex: dif de 12" , iar el da una dintre dimensiunile ,influentate de dimensiune adifului , mai mica decat acesta ) , va rog sa-mi da-ti si mie un link

Mersi , le voi incerca pe toate.Referitor la erori : - Am incercat sa calculez o incinta bandpass de gr 6 ( nu mai stiu programul ca nu sant acasa acum ), de 2 x 40l pt un dif de 12" , iar cand am folosit functia de calcul optim al incintei el mi-a dat adaincimea boxei mai mica decat diagonala difuzorului !?!?!?.............................Si ma gandeam ca daca am specificat in parametrii diagonala difului , el va tine cont de ea.Ce m-ar ajuta foarte mult ar fi un program la care sa-i introduc dimensiunile cutiei si parametrii difuzorului , iar el sa calculeze acea diagrama de raspuns in frecventa al boxei............crede-ti ca exista asa ceva?

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines