Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

nu stiu cum se regleaza un amp

jungle

Recommended Posts

poate cineva sami spuna va rog asa mai babeste ..adica unde ezact trebe sa pun sondele de la aparat cand masor tensiunea atunci cand reglez un amp.Am inteles ca tensiunile sunt urmatoarele offset-ul pe iesire la 0.6 mV , iar curentul cam la 50 mA.dar nu stiu in ce puncte trebe masurat cand reglezAceasta este schema:

Guest viobio

poate cineva sami spuna va rog asa mai babeste ..adica unde ezact trebe sa pun sondele de la aparat cand masor tensiunea atunci cand reglez un amp.Am inteles ca tensiunile sunt urmatoarele offset-ul pe iesire la 0.6 mV , iar curentul cam la 50 mA.dar nu stiu in ce puncte trebe masurat cand reglezAceasta este schema:

leaga intrarea la masa si masoara caderea de tensiune pe sarcina ,acesta este offset ulcu intrarea la masa inseriaza cu ambele brate de alimentare (plus si minus)doua miliampermetre si regleaza curentul de mers in gol la 50ma,dupa ce ai facut acest reglaj si introduci semnal da amplificatorul incet si asculta cu atentie sa nu se auda distorsionat,daca se aude distorsionat mareste foarte putin curentul de repaus ,misti foarte putin cursorul semireglabilul,era mai bine daca puneai schema nu cablajul imprimatbafta

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines