Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Retea la Tosiba Satellite...


vidry

Postări Recomandate

Salut!!!Mi-am luat de cateva zile un laptop tosiba satellite 100CS/528,problema este ca e cam vechi ,nu are usb ,retea sau cd-rom si vreau sa instalez un OS.Are doar floppy si un fax/modem PCMCIA FM336SK.Pot sa atasez ceva cablu de la cardu asta PCMCIA la un computer sau swich?sau un cd-rom sa conectez pe placa de baza pe undeva?Orice idee sa pot conecta la o retea...interesant ca nu are USB sau RS323!!!Vroiam sa conectez si un modem de asta de la orange la usb ,dar de unde :speriat

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

http://findarticles.com/p/articles/mi_m ... _17903357/

 

din ce vad aici nu-ti pot recomanda decat un win95 sau un linux mai vechi din aceeasi perioada.

Cum retea nu are sa boot-ezi un linux sa-l instalezi prin retea ramai cu 2 variante:

- instalare de 95 de pe dischete

- pui hdd daca gasesti un adaptor pe alt pc si transferi kit-ul de 95 pe el si il instalezi de pe hdd

Link spre comentariu

USB nu cred ca se poate. Win95 nu are suport pentru USB.Daca ai PCMCIA mai mult ca sigur ai versiunea veche, pe 16 biti. Se mai pot inca gasi placi de retea pentru dinozauri din astia, la preturi ridicol de mari si destul de ineficiente...La limita cea mai de jos, poti incerca sa faci o retea pe serial sau pe null-modem cu un alt calculator din preajma. Viteza va fi cumplit de mica, dar macar o sa poti transfera date. Chiar si cablul paralel e bun pentru asta, dar nu stiu unde mai gasesti un cablu paralel bidirectional... :)

Link spre comentariu

internet explorer 3 sau 4, dac? pune win98se...zice c? lcd-ul suport? 256 de culori la 1024x768... doamne, ce amintiri îmi vin, la a?a rezolu?ie ?i adâncime de culoare m-a? mira s? aib? mai mult de 2 mega de ram video :rade: cic? po?i b?ga maximum 40 de mega de ram... FM336SK e un modem telefonic produs de cirrus... nu te-ajut? cu nimic ?la!!!drivere usb pentru win95 exist?, caut? c? se mai g?sesc...

Link spre comentariu

dac? te zgârm? r?u, încearc? s? faci un server de dialup prin care s? te legi la net!!! :rade: sau s? faci conexiune de date prin LPT, c? m?car aia are vitez? mai mare ca serialul...sau ?i mai bine, bibile?ti cu un pic sau atmel o interfa?? de ceva... eu ?tiu...teoretic ar merge, dar te a?teapt? o gr?mad? de munc?...

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări