Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Dispozitiv cu ultrasunete


Postări Recomandate

Vizitator eulbv

Am si eu o problema. M-ar interesa o schema a unui circuit care sa imi genereze un semnal care sa deranjeze prumbeii domestici si cei salbatici, sau orice dispozitiv asemanator. Am nevoie de asa ceva pentru ca la bunici vin porumbei si ii distrug toata gradina, atragandui florile de la legume si fructe (verdeata,frunzele, rezultand o combatere totala a acestora). Am gasit niste aparate de cumparat dar pretul e un pic cam mare. Ca si caracteristici ce aveau produsele respective sunt: Sursa Ultrasonica: Piezo Primary ? emitter KPEG, Volume: aprox. 132 dB (A) Daca aveti o schema sau o idee cum sa fac (stiu sa folosesc microcontrolere daca e nevoie). Multumesc.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Am si eu probleme cu porumbeii in balcon asa ca am studiat si eu sa vad daca pot gasi o solutie cat mai pasnica pentru alungarea lor.Se pare ca aparatele cu ultrasunete pentru porumbei sunt ineficiente oricum chiar si modelele mai scumpe (asa am citit pe diferite forumuri romanesti si straine)Cele mai eficiente emit o unda ultrasonica de nivel foarte mare (cum ziceai tu, peste 130Db) modulata cu un sunet (tril de vanatoare) al unei pasari rapitoare de care se feresc porumbeii (bufnita, soim... mai stiu eu ce gaie). Presupun ca are importanta si frecventa undei ultrasonice dar nu am reusit sa dau de informatia asta asa ca m-am resemnat si balconul meu arata ca dracu.Mai toate metodele de indepartare a porumbeilor nu dau mari rezultate din urmatoarele motive:-porumbeii sunt foarte atasati de teritoriile pe care au reusit sa le ocupe-sunt foarte inteligenti si "obraznici" a.i. cu orice metoda (sperietoare, ultrasunete...) ii indepartezi pe o perioada scurta de timp dupa care se apropie pas cu pas de zona , se conving ca nu exista nici un pericol si ajung sa ignore sperietoarea sau aparatul.Zice lumea ca cea mai eficienta metoda de indepartare a lor ar fi sa iei 1-2 pisici.

Link spre comentariu
Vizitator eulbv

Bunica mea are si pisici da nu merge. O sa vad ce o sa reusesc ca de nu merge nici o solutie "ortodoxa" va trebui sa aplic una neortodoxa, pentru ca proprietaru care ii are nu intelege de vorba buna si continua sa le dea drumul, iar bunicamia a ajuns de a m internato la spital...nu stiu o sa mai caut pana gasesc o solutie daca nu...........

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
Vizitator romeo83

Salutam! O problema asemanatoare am si eu cu niste vrabii care si-au facut cuib sub balconul meu! N-a fost problema pana n-au facut pui, dar e o galagie .... Si mai nou au mai aparut niste pasari negre cu ciocul portocaliu (ciori nu-s ca-s mult mai mici). Si tot caut o metoda "curata". am gasit o schema, dar ... nu da rezultate. Daca stie cineva mai mult despre asta, sau are aceeasi problema ... sa ne spuna.

Link spre comentariu

Si eu am probleme cu porumbeii la bloc, vin in balcon si fac galagie si mizerie.La un moment dat m-au enervat doi atat de tare :91 incat i-am prins si i-am mancat! :dans: Metoda parea destul de eficienta, adica dupa ce i-am mancat nu au mai aparut.. :ras: dar au venit altii.As fi continuat vanatoarea dar e cam incomoda si cam murdara treaba asta daca o faci la bloc. Trebuie sa le iei gatul in cada si sa speli toti stropii imediat, altfel se curata greu, dupa aia sa-i oparesti si miroase toata scara a fulgi fierti, pe urma sa-i jumulesti si sa-i parlesti inainte de a-i gati.Adica e treaba migaloasa, ia mult timp si faci mizerie si miros urat. Cel mai rau e ca in final nu te alegi cu cine stie ce, ca nu au prea multa carne.Am vrut sa incerc si ultrasunete, dar vroiam ceva DIY si n-am traductor. Un vecin de la ultimul etaj care are balconul neinchis si-a pus o cortina de plasa (cu ochiuri mari, ca navodul de pescuit) si 2 statuete cu pasari de prada pe balustrada.

Link spre comentariu
Vizitator romeo83

Si merge? eu am un pisoi, dar nu prea se sinchisesc de el. vrabiile cam fugeau si gugustucii. la pasarile aste de le am eu nu prea se inghesoaie (cred ca ii e cam frica de ele). cred ca ma bag dupa ele si le invat puii sa "zboare" :da

Link spre comentariu
Vizitator tyc

si la mine,tot in balcon si nu merge 'gaia',adica e ineficienta,metoda cu prinsul-gatit e ok pana descopera ati porumbei ca locul tocmai s-a eliberat,piscile fac mizerie,oricum metoda tot ineficienta e,dar :freaza: o sa pun un gard electric si daca si la asta rezista las instalatia pe loc si o bag in priza si asa fac primul pas spre state-ei electrocuteaza condamnati la moarte,nu? si tre sa o fac repede pana nu ma aleg cu ceva hepatita-bronsita-sau ce o fi

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări