Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Traian B

Tuburi NOS, bine "curatate"

Recommended Posts

E de ras, dar pe vremea cand reparam TV-uri am fost intr-un bloc de nefamilisti, la un muncitor din Moldova, ala avea un TV pe tuburi, si s-a gasit sa rupa cu un cleste "motzul" de sticla, de deasupra, la toate lampile...s-a enervat ca nu vreau sa i-l repar..."nu te pricepi d-ta, domnle`, da shi she daca le-am rupt?she e alea?" :nebunrau:

cum adica, au mai mers tuburile fara sticla?

Intai le-a probat, apoi le-a "curatat", ca aveau baloanele de sticla "murdare" la interior, erau cam opace in partea superioara (getter), asta ca sa fie clientul multumit, si apoi le-a pus inapoi in cutii...

Cred ca postul asta era mai potrivit la bancuri

Chiar daca este un forum pentru electronisti, nu toti cunosc ce-i acela tub electronic, de aceea am preferat sa-l postez aici.

Poate e o idee de reabilitare in momentele astea de criza:Si-asa e vorba sa se scoata treptat din fabricatie becurile cu incandescenta...poate cumpara cineva fabrica si face atelier de reparat lampi. Nu cred sa mai fie in lume asa ceva! :ras:Poate lampile NOS care nu au fost alimentate ci doar sparte ar mai avea o sansa...Ce, numai tipul ala de pe net sa faca triode in regim de amator?

Din cate stiu se putea face treaba asta cu tuburile cinescop:taiat ,,gatul'', inlocuit ,,mecanismul'' uzat, vidat, lipit.Taiat si lipit trebuie intrebat daca poate face cineva(vreun user din Buzau s-ar putea interesa, sunt multe ateliere de sticlarie in oras), poate chiar si vidarea, dar ce faci in interiorul tubului nu stiu.

Din cate stiu se putea face treaba asta cu tuburile cinescop:taiat ,,gatul'', inlocuit ,,mecanismul'' uzat, vidat, lipit.Taiat si lipit trebuie intrebat daca poate face cineva(vreun user din Buzau s-ar putea interesa, sunt multe ateliere de sticlarie in oras), poate chiar si vidarea, dar ce faci in interiorul tubului nu stiu.

Am oarece indoieli ca cineva ar putea inlocui tunul electronic,si sa-l mai si centreze ca sa mearga,in ideea ca schimbul nu se face doar de amoru' artei,la tuburile obisnuite e mai putin pretentioasa lucrarea si tot nu am auzit de "resapare"(pana acum) :rade: