Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
mitescu

Intrebare pentru BRD-uri din EAGLE

Recommended Posts

Avem urmatoarea situatie- un cablaj proiectat sub EAGLE- cu CAM procesorul se scot LayerTop.ps si LayerBottom.ps (postscript)- de aici rezulta filmele pentru cele doua fete- din Board se face ULP-ul drillcfg.ulp - si se obtine fisierul de configurare pentru gaurire- din CAM procesor se scoate GERBERDRL si se obtine fisierul de gaurire a cablajuluiIn conditiile in care la postprocesarea GERBERDRL se bifeaza optinuea "Optimize" rezulta ca postprocesorul va alege un traseu de lungime minima de parcurs in vederea gauriri.Optimizarea se face pe fiecare marime de gaura (spiral)Si acum vine intrebarea :"Exista o metoda (un ULP sau altceva ) cu care dupa generarea celor doua fete in Board sa fac AUTOMAT toate gaurile din board, de aceeasi marime (spiral) ?"Explicatie : Doresc ca optimizarea din post procesor sa se faca pentru toate gaurile si nu pe categorii de gauriDaca exista cineva sa ma ajute cu un sfat sau un link, mersi !

Avem urmatoarea situatie- un cablaj proiectat sub EAGLE- cu CAM procesorul se scot LayerTop.ps si LayerBottom.ps (postscript)- de aici rezulta filmele pentru cele doua fete- din Board se face ULP-ul drillcfg.ulp - si se obtine fisierul de configurare pentru gaurire- din CAM procesor se scoate GERBERDRL si se obtine fisierul de gaurire a cablajuluiIn conditiile in care la postprocesarea GERBERDRL se bifeaza optinuea "Optimize" rezulta ca postprocesorul va alege un traseu de lungime minima de parcurs in vederea gauriri.Optimizarea se face pe fiecare marime de gaura (spiral)Si acum vine intrebarea :"Exista o metoda (un ULP sau altceva ) cu care dupa generarea celor doua fete in Board sa fac AUTOMAT toate gaurile din board, de aceeasi marime (spiral) ?"Explicatie : Doresc ca optimizarea din post procesor sa se faca pentru toate gaurile si nu pe categorii de gauriDaca exista cineva sa ma ajute cu un sfat sau un link, mersi !

GERBERDRL nu este un fisier Excellon?

GERBERDRL nu este un fisier Excellon?
Hai sa incerc altfel ca vad ca nu intelegeti. GerberDRL este probabil un fisier de tip informational, adica o poza pe un fisier gerber cu pozitionarea gaurilor si diametrul acestora. Nu poate fi utilizat pe masina de gaurit. Singurul care ajuta la ceva este fisierul excellon care se poate edita foarte simplu manual fiind ASCII. Asadar, posteaza fisierul excellon daca vrei detalii suplimentare gratis.

Eu am inteles foarte bine, numai ca nu asta era intrebarea. Intrebarea se referea la EAGLE. Formatul este mai putin important (a fost dat ca exemplu). De fapt eu folosesc GERBERDRL direct pentru a comanda masina de gaurit, dar asta e problema mea.Revin : Exista o metoda (un ULP,SCR sau altceva ) cu care dupa generarea celor doua fete in Board sa fac AUTOMAT toate gaurile din board, de aceeasi marime?"

Daca pun acelasi diametru(de spiral) la toate sculele, in drillcfg.ulp, da eorare, precum ca ii lipsesc gauri. Daca ii pun pentru fiecare diametru aceeasi scula (ex. T01), admite dar, fisierul tot pe "caprarii" il scoate numai ca, noteaza fiecare scula cu acelasi nume (T01). Prin urmare optimizarea nu este facuta. Problema este in felul urmator: Masina mea de gaurit (CNC), admite fisiere de tip GERBERDRL. Programul cu care "vars" datele in masina, are comanda de optimizare (asa cum am gandit-o eu, adica NU foarte buna). Am facut (experimental) un board (simplu) ce contine tote "drills" si "holes", cu acelasi diametru . La post procesare, am bifat optimize. Procesul de gaurire a durat 4 minute si 20 s. Apoi am facut optimizare din programul meu pe acelasi fisier. Procesul de gaurire a durat 6 minute si 10 s. Concluzia este ca optimizarea din CAM procesor este mul mai buna. O comanda care mi-ar schimba in BOARD toate gaurile ca avand acelasi drill , ar rezolva problema.

Dupa parerea mea, optimizarea aia pentru toate gaurile merge numai daca le dai pe toate cu acelasi spiral. Si daca tot le faci la fel, nu inteleg de ce nu o faci de la inceput. Sau problema ta e ca in biblioteci componentele au gauri diferite si e cam mult sa le modifici pe toate?Oricum, mi se pare putin riscant sa folosesti un singur spiral pentru toate gaurile (nemodificate, asa cum sunt in librarii), ca sunt sanse sa ramai fara paduri la componentele mai "finute".Sau am inteles eu total aiurea?Oricum, mai mult de ce am zis mai sus nu stiu (n-am mai facut nimic in eagle de ani buni si nici atunci nu l-am folosit prea intensiv).

Ai remarcat foarte bine.Intradevar , pot sa le schimb din librarii dar, tocmai (tu ai spus) ca

Oricum, mi se pare putin riscant sa folosesti un singur spiral pentru toate gaurile (nemodificate, asa cum sunt in librarii), ca sunt sanse sa ramai fara paduri la componentele mai "finute".

Procedura ar fi fac boardul corect cu librariile existente si nu am probleme cu pad-urile. Avand in vedere doua aspecte : masina mea nu schimba automat spiralul si (daca) majoritatea gaurilor sunt de 0,7mm, le dau pe toate cu 0,7mm. Daca dupa realizarea board-ului (asa cum am spus mai sus) , salvez boardul cu alt nume si pot schimba drill-urile de la toate pad-urile si vias cu un singur diametru , obtin un board (ptr gaurire) in care optimizarea din CAM procesor va actiona in mod eficient. Gaurile cu diametru mai mare le "majorez" manual ulterior

PROBLEMA REZOLVATAAm rezolvat problema. Chestia e ca am gasit un ULP pentru trasarea de CIRCLE peste pad-uri si l-am transformat sa traseze HOLES.Prima conditie este ca placa sa nu contina HOLES de la utilizator, sau sa le puna dupa aceea la acelasi diametru cu cel ales din ULP.Procedura va fi urmatoarea:Se proiecteaza Board-ul. NU se amplaseaza , eventualele Holes. Se ruleaza UniDill.ulp. Pe Layer Holes se obtin Hole peste Pad-urile si Vias din board. Daca este cazul utilizatorul isi poate amplasa acum propriele lui Holes, cu precizarea ca diametrul garilor trebuie sa fie acelasi . Se ruleaza drillcfg.ulp. La postprocesare , in CAM, pentru fisierul de gaurire (GERBERDRL, EXCELLON, ...) se selecteaza NUMAI layer HOLES. Se bifeaza optiunea Optimize. Se apasa "Process section". Postprocesorul va emite un mesaj de Warring, se ignora. Se obtine un fisier de gaurire cu o singura scula si care este optimizat.Pun alaturat UniDrill.ulp, pentru cei care sunt interesati.