Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

calcul rezistenta = inalte


kappa_ii

Postări Recomandate

nu,pui valori ale rez a.i. sa nu schimbe imp 'vazuta' de filtruDaca faci un filtru spre ex la 3khz,si acolo masori imp difului ca fiind,de ex,6,5ohmi,trebuie sa alegi niste valori care sa iti atenueze cat vrei dar si care au 'rez echivalenta' apropiata de 6,5 ,pt ca sa nu schimbe pctul de lucru al filtruluiCand introduci datele in orice simulator dala de pe net,iti cere acolo undeva impedanta ,e ,acolo normal se introduce valoare masurata a imp la acea frecv,nu 4,8,16 ohmi etc,pt ca sti ca impedanta difera cu frecv si de la exemplar la exemplar.Apoi incerci sa folosesti niste valori standard de rez,chiar daca la final mai difera f putin imp finala sau atenuarea dorita

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...
  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

am revenitam reusit sa masor liniaritatea boxei cu acest tw - e bine si am o cadere destul de mare in jurul la 3khz si citeva oscilatii pe inaltadar in rest pina la 2khz sint extrem de mici fluctuatiile - undeva la maxim maxim 5db precizez ca pentru test am scos rezistenta de pe filtru cea dinaintea filtrului ?cam ce as putea face sa pot scoate burta respectiva - pe inalta am undeva la 3 4 db implus .

Link spre comentariu
  • 10 luni mai târziu...

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări