Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

calcul rezistenta = inalte


Postări Recomandate

am inlocuit tw la boxe - impedanta lor este aceeasi cu cele originale doar spl difera .actualele tw au 95 db iar boxa ar avea 90db - pe filtru de inalte este o rezistenta de valoare foarte mica 0.3 ohm 20w .taierea este facuta la 3.5khz.Ce valoare ar trebui sa aibe acea rezistenta pentru a diminua macar 3db din cei 95 .

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

k multumesc mult pentru raspunsam uitat sa dau citeva detalii - impedanta inaltelor este de 8 ohmimpedanta totala a boxei este de 4 ohm .deci sa iau niste rezistente de ~2.3 OHM - am cite un filtru pe fiecare difuzor - unu pe bas unu pe medie si unu pe inalta - iar la inalta la intrare am o rezistenta in serie - cea de valoare foarte mica 0.3 ohm . - o inlocuiesc cu una de 2.3 ohm

Link spre comentariu

k multumesc mult pentru raspunsam uitat sa dau citeva detalii - impedanta inaltelor este de 8 ohmimpedanta totala a boxei este de 4 ohm .deci sa iau niste rezistente de ~2.3 OHM - am cite un filtru pe fiecare difuzor - unu pe bas unu pe medie si unu pe inalta - iar la inalta la intrare am o rezistenta in serie - cea de valoare foarte mica 0.3 ohm . - o inlocuiesc cu una de 2.3 ohm

Da o inlocuiesti cu cea de 2,3 ohmi si apoi mai pui una in paralel cu inalta de 19,4ohmi.( pui una de 20ohmi ca nu o sa gasesti de 19,4)
Link spre comentariu

deci el are una inainte de filtru,atat

Nu trebuie sa puna una inainte si una dupa,pt 3db ar trebuie cam 3,9 ohmi in serie inainte de filtru.Ar merge si putin mai mare dar trebuie rez de calitate,neinductive,care incep sa coste

Pt l-pad trebuie sa stie impedanta tw,in caz ca nu toti stiu cum lucreaza un l-pad,sa nu mai dea valori alandala si valori ne-standard

Rez in paralel din l-pad 'taie' puterea care intra in tw,iar cea serie se pune de o valoare precisa incat sa obtii o impedanta apropiata de cea a difului ,ca sa nu modifice frecv de lucru a filtrului.Oricum fara masuratori e pe dibuite,dar sunt sanse mai mici de a da peste cap totul

La niste lazi cu difuzoare se pot pune orice valori pana suna mai incet ca oricum nu o sa se simta altceva

Poti incerca si l-pad daca doar rez serie singura nu taie suficient, 2,2 + 22 sau 2,7 +15.Se pun dupa filtru obligatoriu,prima serie,a doua in paralel cu terminalele tw

Link spre comentariu

scoti paia de 0,82 si pui alta in loc de 3,9Din poza pare sa ai un butterworth de ord 3 pe la 3,5khz(+/-)Pt l=pad scoti firele care duc la tw de pe placa si legi asa in aer o rez in paralel cu firele care duc la tw si pe plus pe placa pe cea in serieDaca pare greu inseamna ca e :nas: :limb:mai mult de atat nu poate face nimeni,tu trebuie sa-ti rupi carca cu ele si sa te induri sa le surubaresti

Link spre comentariu

merge si aia,merge orice,este o amarata de rezistenta,nu face minuni .Doar sa o pui inainte de filtru 3,9 este mai apropiata de aia 3db pe care vrei sa-i reducila o adica poti sa pui si de 2,7-3,3-3,9-4-4,5-4,7-5,6 si compari cu cealata sa vezi daca ajunge atenuarea,ca oricum nu iti trebuie atenuare la milimetru,+/-0,5-1db nu este f multDaca tot suna tare va trebui sa apelezi la lpadPuterea nu este f importanta ca doar nu faci teste la suta de w.Merge si cu 3-5w pt puteri pana in 50-70w din amp.Dupa ce gasesti valorile potrivite iei unele cu 15-20w.Nu e nevoie mai mult

Link spre comentariu

ti-am scris si pe forumul hihi.Daca o pui inainte modifici caracteristica filtrului, asa ca nu vad ce te mai stresezi cu lpad.Si inca ceva, Daca vrei sa nu modifici deloc caracteristica filtrului trebuie sa pui un dif de aceeasi impedanta (pe masurate, nu dupa ce scrie in catalog) si sa ii pui un lpad calculat dupa acea impedanta in caz ca vrei atenuare.Oricum tu inlocuiesti cam la plezneala tweeterele, deci tot aia e ca pui sau nu rezistena.Totusi, despre ce boxe e vorba ?

Link spre comentariu

sony ss-x90ed.tw pe care le folosesc sint niste monacor - am uitat modelu ceva cu magnet neodimium si ferofluidnu aveam cum sa cumpar tweeterele originale datorita pretului exorbitant de 1280 ron .am inlocuit rezistenta de 0.8 cu cea de 3.3 si s-au m-ai domolit inaltele .la scoaterea rezistentelor originale una s-a spart - deci chiar daca as vrea pe viitor sa o pun la loc nu mai este viabil .si filtrele au lipit pe spate un cauciuc de 3 4 mm - care deabia s-a dezlipit dupa ceva insistente .

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări