Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ce aparate de masura vechi(deosebite)aveti


doru3160

Postări Recomandate

  • 3 săptămâni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...
Acum 8 ore, feri.visky a spus:

Întră în categorie... Este un super aparat, sursă, pentru testarea aparaturii audio şi nu numai... :) 

Daca ati stii de cand caut asa ceva...deja muncesc cu ajutorul prietenilor de pe elforum la un aparat similar dar cu tehnologie moderna...asta a fost o...binecuvantare...mai ales ca l-am luat aproape pe...nimic.

 

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Excelent topicul, este prima data cand ma uit la el mai bine, desi l-am mai frunzarit anterior, pacat de pozele disparute, postari devenite fara obiect datorita linkului mort sau poza lipsa de pe forum.

Aparate pe tuburi:

Am o sursa in genul celei de mai sus, Tesla BS275 http://www.federmann.cz/images/stories/Zdroje/213/BS275.pdf , 2 x 200-400V cc sau 1 x 0-800V prin inseriere la care se adauga multe tensiuni pentru filamente - functionala si chiar o folosesc. Mai am 2 generatoare de joasa dintre care unul rusesc cu 2 x 6p36s pe iesire !!!, un set de masura generator + decibelmetru selectiv, tot de joasa dar incep de la 300Hz cat e canalul telefonic pe standardul vechi (0,3-2,7Khz sau 0,3-3,4Khz), mai am 3 receptoare profesionale pe tuburi si ieri am primit la reparat asa ceva https://www.radiomuseum.org/r/redifon_communications_receiver_r.html ,

adaug 3 catometre pe tuburi, si poate mai sunt si altele si nu imi amintesc acum.

Cu afisaj nixie:

Multimetru 302, multimetru HP, frecventmetru japonez Takeda !!! (cine a mai auzit de brand?) si rusesti analizor de spectru, milivoltmetre, frecventmetre.

Tranzistorizate:

Fabricatie dupa '70 am mai multe (doar osciloscoape am vreo 9-10 bucati), HP, Hameg, Tectronics, rusesti, si binenteles mai multe IEMI. dar din aceasta categorie, a tranzistorizatelor, desi unele sunt frumoase si interesante, nu mi se par chiar vintage si demne de postat aici sau voi posta date sumare si daca exista interes voi detalia.

 

Voi scoate cate unul la o sesiune foto exterior si interior  si le postez, cu ocazia asta poate mai aflu si eu cate ceva nou despre ele. Cu timpul poate reusesc sa-mi fac un raft frumos ca al lui dan cod ca acum sunt tare amestecate.

Link spre comentariu

Intradevar, este mai putin cunoscut, iar poza de mai sus se dorea a fi -sa zicem asa- o surpriza, dupa cum si pentru mine a fost in urma cu peste 10 ani o mare surpriza cand am aflat ca in Ro au existat de exemplu niste analizoare de spectru Takeda Riken precum cel din poza de mai jos , si nu a fost vorba despre un accident sau un sample cum am mai gasit. Cred ca numai pe la mine au trecut atunci vreo 4 buc. din modelul acesta, din care mai am ramas si ratacit unul, celelalte au ajuns pe la niste alti radioamatori, iar din cate am auzit ar fi existat si variante la frecvente mai mari (4GHz). Nu am habar in ce perioada ar fi fost produse, nu am niciun fel de documentatie, insa par a fi ceva din anii '70 pana la inceputul anilor '80. Cum anume de s-or fi importat in Ro, habar n-am, insa sigur provin de la una dintre fostele "fabrici si uzine" din Bucuresti...

 

 

20180413_172619.jpg

 

 

Apropo de "accidente" si de "sample-uri" de pe vremuri, aparatul polonez de mai jos numit PZL-1 pe care l-am cumparat la inceputul anilor '90 de la un institut din Bucuresti, se zicea atunci ca ar fi fost achizitionate acolo 2 buc.  asa... accidental, fiind aparatele prezentate de polonezi la o expozitie... cat de adevarat o fi, nu pot sti...

Contine multimetru electronic analogic (1uA cap de scala si include chiar si powermetru audio cu sarcini rezistive incluse!), generator de functii modulat AM si FM, o sursa stabilizata reglabila 0...+15V, o sursa stabilizata flotanta 0...15V, o sursa stabilizata de inalta tensiune 0...+200V, doua circuite de 6,3VAC, un amplificator operational cu bornele accesibile si amplificare reglabila, si un amplificator de putere comutabil ca sursa reglabila -15...+15V. Era foaaaaarte interesant si util, atat in experimentari cat si in depanari... Pana de curand nu am avut documentatia sa...

 

http://bee.mif.pg.gda.pl/ciasteczkowypotwor/Polskie mierniki/PZL-1.pdf

 

SDC13606.jpg

 

 

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări