Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ce aparate de masura vechi(deosebite)aveti


doru3160

Postări Recomandate

daca tot ne laudam cu lampi deosebite,aparate pe lampi deosebite,de ce nu si aparate de masura?O sa incep eu,prin a posta cate ceva din colectia personala

Posted Image

n-am gasit o data de fabricatie,e din USA,si e o punte Wheatstone

Posted Image

doua punti Thomson,tot pt masurat rezistente

Posted Image

doua punti Wheatstone,Omega III de origine ceha,si Pontavi de la H&B,Germania

Posted Image

o punte tot Kapavi,de la H&B,pt masurat capacitati,are un generator de ton si la dezechilibru se aude sunet in casca,la echilibru nu se mai aude nimic

Posted Image

si un bunic al frecvetmetrului de azi,masoara prin metoda rezonanta(pt cei care nu au mai vazut,si sigur sunt si din acestia)fiecare lamela vibreaza la maxim la o anumita frecventa inscriptionata pe cadran-simplu si fara alimentare proprie :da

chiar daca nu contin lampi,au avut aceeasi perioada de "glorie" si urmeaza si aparate cu lampi...

Link spre comentariu

Un acometru nem?esc ce m?sura debitul de ap? în instala?ia de r?cire la redresorii cu mercur, func?iona ca voltmetru avînd ata?ate pe spate 2 rezisten?e de precizie bobinate manual. Sensibilitate 0,6 mAcc, diametru cadran 19 cm. A fost folosit pîn? prin 1972.

Link spre comentariu

tot un voltmetru(alternativ-continuu+ohmetru),da pt ca suntem la "lampi"si am promis ca nu iesim din tipare,o sa fie cu 6NS7 :da

Posted Image

toate piesele originale,fara interventii

Posted Image

Posted Image

si culmea,bagat in priza,mai si merge

Posted Image

Posted Image

sa vad dupa (macar)40 de ani ce chinezarie mai "sufla" :rade:

o mai fi existand pe undeva o schema pt el?

Link spre comentariu

am reusit sa salvez schema si din ce-am vazut,e cu ECC82,cu 2 redresoare,al meu are o redresoare si o dubla trioda cu soclu mare(6NS7)nu noval ca la ECC82,e drept ca la mine mai e un redresor cu seleniu in aparat,o fi alta varianta,posteaza si cealalta schema de care aminteai si vedem care e mai aproape.

Link spre comentariu

Daca bine am vazut in poza...

E cam proasta calitatea, am una mai mare dar nu cu mult mai buna...PM

 

Posted Image

 

de vazut ,ai vazut bine,numai ca nu stiu de ce difera ce e pe schema cu ce e la mine in aparat,desi e vorba de aceeasi treaba:BM 289 teslaprobabil ca in timp au scos pe baza schemei initiale,variante cu aceleasi caracteristici,cu piese diferite(cum faceau si ai nostri)

Link spre comentariu

Posted Image

diametru-55mm,grosime-35mm,primit cadou in 1976 de la un batran radioamator-primul "instrument de masura"...carcasa originala era de bachelita cu iesiri in lateral, si a suferit oarece traumatisme,a fost inlocuita cu alta ce s-a potrivit,de la un alt instrument... de panou.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări