Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Ally

Problema tv PROFILO model 4037

Recommended Posts

Am si o problema stresanta la tv de mai sus ,si anume pe unele posturi pe nuanta de alb sau o culoare mai aprinsa se aude un bazait peste sunet se aude cam incaodata cat sunetul .Chiar de modific culorile tot asa face...Eu m-am gandit ca ar trebui reglata focalizarea,aveti vreo idee sau macar o schema sa vad pe unde umblu?Ms .

Sincer nu ca nu l-am desfacut nici odata...,odata l-am dus la reparat si acum mi-e nacaz sa ii mai dau alora bani sa il faca de mantuiala....Daca este cineva care poate sa imi dea o idee sunt online mai tot timpul pe ID: marius_allymusicSunt disperat de bazaitul ala si nush ce sa-i fac,am atasat mai jos o schema... nush dk e 100% Ms

Stii cand se mai intampla asa ceva la TV-uri? Cand nu se stia de tehnologia cu scrisul memoriilor sau cand nu se stia menu-urile service la aceste TV-uri moderne si multi le trageau in banda atasandu-le tonuri paralele. Sa nu cumva sa ai aplicat in el vreun ton paralel.Si in incheiere sa te-ntreb daca l-ai adus de-afara sau l-ai luat din magazinele din Romania?

Sal tv-ul este cumparat de mult de ai mei cred ca e din tara,si din cate stiu a fost odata dus la servis ,o sa revin din nou dupa ce aflu ce problema a avut atunci .... pentru ca nu stiu ce sa modificat in el .Ms mult pt sfaturi o sa il desfac sa il pozez:)

daca are asa ceva in el(convertor sunet) ceia ce eu nu cred

Domnule Zvasile, nu m-am referit la acel convertor de sunet, ci la acele tonuri paralele cu circuit integrat si cu 4 bobine cu miez reglabil ( s-au gasit candva in comert, dar nu-ti intra sunetul cu ele puteai sa le canti prohodul, nu erau bune de nimic. ) Erau cazuri cand se auzea sunetul cu pocnete si daca incercai sa reglezi din cele 4 bobini, pe unele se auzea perfect, iar pe altele auzeai mai mult pocnetele alea.Imi amintesc la unii colegi de-ai mei ca puneau acele tonuri paralele in sasiile CP185. Nu le reuseau de nici un fel. :rade:

daca are asa ceva in el(convertor sunet) ceia ce eu nu cred

Domnule Zvasile, nu m-am referit la acel convertor de sunet, ci la acele tonuri paralele cu circuit integrat si cu 4 bobine cu miez reglabil ( s-au gasit candva in comert, dar nu-ti intra sunetul cu ele puteai sa le canti prohodul, nu erau bune de nimic. ) Erau cazuri cand se auzea sunetul cu pocnete si daca incercai sa reglezi din cele 4 bobini, pe unele se auzea perfect, iar pe altele auzeai mai mult pocnetele alea.Imi amintesc la unii colegi de-ai mei ca puneau acele tonuri paralele in sasiile CP185. Nu le reuseau de nici un fel. :rade:
asta era cu multi ani in urma cand nu erau aparute convertoarele,tv-ul e un pic mai nou,apropo am unul identic

Guest Socrate Toma

S-ar putea sa ai o problema cu selectorul de canale sau chiar cu cablul de semnal. Daca esti conectat la o firma de cablu verifica mai intai aceste doua aspecte. Eu am patit asa ceva cu un televizor PANASONIC care reda cu zgomote audio canalele pe frecvente inalte ( UHF) transmise prin cablu. Nu este exclus sa fie defect si convertorul bistandard conectat la pinul 12 al CI DTA 8212 ( IC 200 ).

Va salut, am si eu un astfel de tv defect, deocamdata n-am reusit sa gasesc ce sasiu este... am incercat pt100, pt200 si nu seamna deloc.In sursa am TDA2019 ca IC100, exista o eticheta pe sasiu 9401WT003280 PROF. 14" PL2Tv-ul este diagonala mica de 34Stie cineva cu ce sasiu este echipat?