Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
MifTy

divizor de frecvenţă...

Recommended Posts

am nevoie de vizualizat ni?te forme de und?, dar nu am osciloscop...am dat peste mai multe osciloscoape PC, dintre care 2 mi-au atras aten?ia... îns? ambele nu pot m?sura peste circa 60-70 de khz...m? gândesc c? a? putea evita limitarea aia cu un divizor de frecven?? pus la intrarea în placa de sunet, astfel încât s? pot vizualiza comod frecven?e de, s? zicem, 1 mhz... oricum nu am nevoie de frecven?e foarte mari...îns? nu prea ?tiu cum anume s? fac divizorul ?la... cunosc destule scheme de divizoare, îns? nu sunt prea sigur care s-ar preta cel mai bine... m? gândeam la divizoarele clasice de semnal de ceas, cu 2, 5 ?i 10...p?reri??

am nevoie de vizualizat ni?te forme de und?, dar nu am osciloscop...am dat peste mai multe osciloscoape PC, dintre care 2 mi-au atras aten?ia... îns? ambele nu pot m?sura peste circa 60-70 de khz...m? gândesc c? a? putea evita limitarea aia cu un divizor de frecven?? pus la intrarea în placa de sunet, astfel încât s? pot vizualiza comod frecven?e de, s? zicem, 1 mhz... oricum nu am nevoie de frecven?e foarte mari...îns? nu prea ?tiu cum anume s? fac divizorul ?la... cunosc destule scheme de divizoare, îns? nu sunt prea sigur care s-ar preta cel mai bine... m? gândeam la divizoarele clasice de semnal de ceas, cu 2, 5 ?i 10...p?reri??

Toate osciloascoapele bazate pe placa de sunet a PC-ului nu pot masura DC numai AC.Un divizor in intrarea unui osciloscop face posibila doar vizualizarea formelor de unda dreptunghiulare (care nu sunt cele reale din placa de masurat ci provenite din divizor). Rolul osciloscopului este sa-ti dea niste informatii precise (amplitudine, frecventa, supracrestere, rise time, fall time, zgomot mixat peste semnalul util, FFT etc)Nu vei putea vedea o buna parte din cele enumerate mai sus nici macar cu un osciloscop pe USB de 500USD (si iti spun asta din proprie experienta pentru ca am cumparat un Elab doar ca sa vad cum merge, e dezastru, gunoi mai mare de $500 cred ca nu exista).Daca vrei sa vezi semnale dreptunghiulare ai nevoie nu de osciloscop ci de un analizor logic care se poate face relativ usor pe portul paralel.

Guest MiniMe

:jytuiyu b?nuiam asta, dar am zis s? întreb, totu?i...dac? m? intereseaz? exclusiv m?surarea frecven?ei, nu ?i vizualizarea formei de und?, ar merge???

MifTy,Daca vrei sa masori doar frecventa semnalului, poti folosi un frecventmetru, se pot gasi scheme simple cu PIC-uri (am vazut si un kit de vanzare la mai putin de 150RON).Oricum trebuie sa ai grija de nivelul de semnal pe care vrei il masori, daca semnalul e mic, ai nevoie si de un amplificator formator de semnal, care sa aduca semnalul de intrare la nivelul necesar primului circuit divizor.Pentru frecvente mari (zeci, sute MHz eventual GHz) poti folosi divizoare in tehnica ECL sau PECL exista o mare varietate de circuite.

ideea e c? am pus mânu?a pe un monitor de 14 inci, pe care vreau s?-l cuplez cu o vechitur? gen p233mmx, s?-l folosesc ca "multimetru"...de aici întreb?rile...dac? voiam neap?rat un frecven?metru, geme netul de scheme, sau îi f?ceam comand? lu' doodeh...