Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Tensiune negativa pe portul ADC


Postări Recomandate

Se da urmatoarea situatie:un microcontroler atmega ce intentioneaza sa masoare prin portul ADC tensiunea unei bateri R6 ( AA ). Microcontrolerul isi aseaza bateria cu minusul la masa comuna si isi pozitioneaza portul ADC la plusul bateriei. Astfel micul microcontroler poate masura tensiuena bateriei. Acum vine intrebarea:Ce se intampla daca pun, din greleasa, bateria invers? (plusul bateriei la masa, minusul bateirei la portul ADC). Ard uC-ul, fac scurt ... ?[scopul este sa fac un mic tester de baterii si as vrea sa pot masura bateriile inclusiv cu tensiuni sub 0.6V si inclusiv cu energie f. scazuta (deci capacitatea scazuta de a debita curent .. constant) deci prezenta unei diode m-ar incurca. Vreau sa masor direct bateria. Ma gandeam sa ocolesc situatia folosind o dioda suplimentara si-un releu: prin dioda masor doar existente unui curent, cat o fi el de mic si de variabila care sa-mi confirme ca plusul este pus corect, in caz afirmativ deschid releul care scurtcircuiteaza dioda fara vre-un alt consum ]multumesc.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Se da urmatoarea situatie:un microcontroler atmega ce intentioneaza sa masoare prin portul ADC tensiunea unei bateri R6 ( AA ). Microcontrolerul isi aseaza bateria cu minusul la masa comuna si isi pozitioneaza portul ADC la plusul bateriei. Astfel micul microcontroler poate masura tensiuena bateriei. Acum vine intrebarea:Ce se intampla daca pun, din greleasa, bateria invers? (plusul bateriei la masa, minusul bateirei la portul ADC). Ard uC-ul, fac scurt ... ?[scopul este sa fac un mic tester de baterii si as vrea sa pot masura bateriile inclusiv cu tensiuni sub 0.6V si inclusiv cu energie f. scazuta (deci capacitatea scazuta de a debita curent .. constant) deci prezenta unei diode m-ar incurca. Vreau sa masor direct bateria. Ma gandeam sa ocolesc situatia folosind o dioda suplimentara si-un releu: prin dioda masor doar existente unui curent, cat o fi el de mic si de variabila care sa-mi confirme ca plusul este pus corect, in caz afirmativ deschid releul care scurtcircuiteaza dioda fara vre-un alt consum ]multumesc.

La intrarea in port Atmel are dioda de protectie in paralel care in cazul unor tensiuni inverse conduce punand in scurt daca pui bateria invers . Ai citi datasheetul ?
Link spre comentariu

mersi de raspuns, nu am citit datasheetul ca pe-o carte ... l-am folosit doar la nevoie; In cazul asta nu am stiut ce sa caut; Deci ar trebui sa verific limita de curent suportata de dioda interna aflata pe fiecare port al microcontrolerului atmega; Inteleg, deci, ca atata timp cat nu depasesc acea limita de curent suportata ... n-ar trebui sa-mi fac probleme in ceea ce priveste uC-ul; Daca se pune problema depasirii ... ar trebui sa ma asigur ca nu se intampla.Voi consulta si detalii in datasheet.

Link spre comentariu

later:Citind prin datasheet gasesc, pentru atmega8:Voltage on any Pin except RESETwith respect to Ground ................................-0.5V to VCC+0.5VDeci ... diodele alea functioneaza doar in intervalul asta? Daca pun o baterie invers pe un port ar fi -1,5 V pe port si as depasi intervalul maxim suportat deci as arde portul ?

Link spre comentariu

poti face asa:pui o rezistenta serie cu portul ADC-ului, de cativa Kohmi. Poti pune si 1K. Asa limitezi curentul care trece prin diode sau baterie daca o montezi invers si nu afectezi masuratoarea. Ai mai putea pune de exemplu si o dioda zenner intre masa si intrarea portului, de 5V6(sau alta valoare, functie de baterie). Asa asiguri o protectie mai mare si nu mai stresezi diodele din integrat.

Link spre comentariu

poti face asa:pui o rezistenta serie cu portul ADC-ului, de cativa Kohmi. Poti pune si 1K. Asa limitezi curentul care trece prin diode sau baterie daca o montezi invers si nu afectezi masuratoarea. Ai mai putea pune de exemplu si o dioda zenner intre masa si intrarea portului, de 5V6(sau alta valoare, functie de baterie). Asa asiguri o protectie mai mare si nu mai stresezi diodele din integrat.

De ce nu-l lasi sa se prinda singur ?Normal ca asa se face cum spui tu !Dar sa se chinuie sa descopere singur !Puteam sa-i zic din prima ca orice masori pe un DAC nu se leaga direct ci printr-un divizor rezistiv si ceva diode de protectie ..........
Link spre comentariu

multumesc de raspunsuri;offtopic: Ciudat spirit didactic ... Ca sa-mi dau cu parerea in legatura cu intrebarea retorica de mai sus: cred ca mi-a raspuns pentru a ma ajuta in problema a carei rezolvare nu o cunosteam;ontopic: Scopul meu ar fi sa masor baterii descarcate, deci as vrea sa pot masura cat de cat decent inclusiv valori de 10-100 miliV ... motiv pentru care nu as vrea sa folosesc divizor de tensiune; E adevarat se pune problema si a bateriilor de 9V unde voi folosi un divizor ... dar tot apare riscul punerii invers a bateriei, iar in cazul ala tensiune e mai mare decat la bateriile de 1.5V ... Nu stiam/m-am gandit la rezistorul pus intre ADC si baterie. In gandirea mea simpla ma stresa ideea faptului ca, in ciuda curentului mic, tot aparea o tensiune mica pe rezistenta ... :nas: Am ramas inca la ideea ca pentru a-mi permite sa masor exact tensiunea bateriilor (Care pot fi noi, sau f. descarcate deci curent debitabil f. slab/variabil) e mai sigur sa pun un releu pe care sa-l deschid/inchid doar cand bateria e cupalta corect. In orice caz, orice explicatii sunt foarte bine venite .Numai bine.lateredit: ah, si daca pun zenner .. aia n-o sa incerce sa-mi tina tensiuena de 5.6V in "detrimentul" curentului consumat ? :-s

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări