Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
bogdan546

Cum extrag bin-ul din utilitar ?

Recommended Posts

nu merge ,extrage ceva cu extensia BIM

Ala e biosul. Are vreo importanta ce extensie are? La placa de baza de la pc-ul de la munca, biosul are ca extensie revizia sa de exemplu: EP35-DS3.F2; EP35-DS3.F3; EP35-DS3.F4a

dar ce extensie vrei sa aiba? .jpg sau . avi? :nebunrau: iti dai seama ca ai nevoie de un program special pt a rescrie biosul si de obicei treaba asta se face punand niste chestii de ms-dos,programul si binul pe o discheta si butand apoi de pe easi sa nu cumva sa-ti cada curentul,ca poti ramane fara bios(adica fara softul necesar butarii in el)

Omule, un bios nu are obligatoriu extensia BIN. Poate avea orice extensie decide producatorul. Daca in cazul tau are extensia BIM, cu ce te deranjaza? Ti-am dat exemplu de la mine, unde biosul avea ca extensie versiunea sa. Ce ai scos din arhiva (incompleta de altfel) aia este...

mai bine postam pe undeva pe la bodega,era mai util :sparge: ai citit tot ce am scris in postul ala? sau te-ai oprit la primul rand? :nebun:

Ce se intampla ? Eu am nevoie doar de ce am cerut pentru a scrie bios-ul cu ajutorul unei interfete Acum este pe deplin intelesa intrebarea ?

mai întâi, mai descarc? odat? arhiva cu binul.uit?-te prin pagina aia, trebuie s? se dea un utilitar care s? "?tie" cum s? scrie corect biosul cu binul ?la, ?i un .txt în care explic? cum anume se face (disket? de boot, etc.).mai exist? ?i utilitare "universale" de scris binuri... un search pe google o s?-?i g?seac? vre-o 3-4...abia dac? a?a nu merge începi s? te gânde?ti la hardware gen willem, etc...N.B. dac? zice c? biosul ?la e beta, mai bine ia ultima versiune stabil?!!!nu cred c? vrei s? ob?ii în final o plac? de baz? bun? s-o folose?ti drept mileu!!!(nu este obligatoriu s? o strici, sau s? ajung? nebootabil?, dar un bios versiune beta se poate comporta ciudat!!!)