Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Guest marius_ro3

LASER SCANER

Recommended Posts

Guest marius_ro3

Salut la toata lumea! Mai nou am intrat in posesia unei scheme pt un sistem de lasercare proiecteaza mai multe imagini pe perete cu ajutorul unui program si cu o interfata de comunicare cu pc. Bine bine cu electronica ma descurc dar cu mecanica mai putin si intreb: la motoarele galvo ce distanta au intre ele, ce fel de laser pui, daca se poate face cu un pointer normal si tot asa sunt o sumedenie de intrebari. Mersi frumos!

"motoarele" le pui la ce distanta iti convine bine nici la juma de metru . laser ...hmm poti sa pui orice , cat timp e alimentat corect , racit corect , poti folosi si un pointer insa puterea este foarte mica , poti cauta pe gogu, gasisem candva o idee despre cat se pierde din puterea laserului pe oglinzi si datorita miscarii lor , nu se pierde mult dar la un pointer breloc la 5 lei se simte . si iti recomand sa mergi pe verde nu rosu , la aceeasi putere rosul e mai putin vizibil ,gasesti tu un tabel cu lungimile de unda ..

Guest nisi1t

Poti sa faci o proiectie linistit cu un laser pointer de 3-5 mW doar ca o sa arate ok in incaperi eventual o sala. Am si eu o intrebare: Motoarele Galvo le ai deja? De unde le-ai cumparat si cu cat. Merci

nu poti pune un laser pointer de 5mv,pt desene iti trebuie minim 50 mW verde,sau rosu de 80mWsi un scaner de 10-15K,iar pt grafica 100mW verde,200mW rosu si un scaner de 25 K.prin desene inteleg figurine,logo-uri ..cu 5 mW poti face in general figuri geometrice.daca te apuci de lucru sa ai spor la munca (ca ai nevoie) dar e foarte greu in regim de amator si costisitor...ia in calcul in afara de componentele electronice preturile orientative pt piesele de baza :Dioda laser 250 Ron (verde 50 mW)si cel mai important scanerul (galvanometru) 10k-15 K in jur de 800-900 Ron +++++ interfata de comunicare cu Pc-ul 350-400 Euro.

@marius_ro3Salve,dupa cum a scris si djd2, cea ce ai tu in atasament este o documentatie care este fff greu de realizat.Pentru a realiza un laser grafic ai nevoie de un scaner k12n(cca 200EUR) cu un unghi de scanare de 40 Grade optic(la un unghi de scanre de 8 Grade se poate depasi 20K).O interfata care este foarte buna este "Minilumax Light Interface" care nu depaseste 200Eur(si este la fel de buna ca una de 300Eur!).Referitor la Pointer, acesta nu stie decat TTL si dupa o functionare de cca 30 min......poti sa-ti cumperi altul!!!Daca ai buget pentru scaner si interfata, ar fii pacat sa nu achizitionezi si 2/3 lasere cu TEC.Sa construiesti un laser grafic singur nu este o problema, problema este daca poti sa sustii un asemenea proiect financiar!!!Multa bafta!PS:daca vei ajunge sa realizezi un asemenea proiector primesti de la mine figuri animate(Pangolin) in format ILDA.

Sal ,......in fiecare saptamina am cite un laser de reparat.

.....Salve, inseamna ca locuiesti in o zona cu multe cluburi :da .......Problema este ca costurile sunt prea mari pentru un proiect in regim de amator....eu cunosc pe propriul buget :cry: ......sa speram ca odata cu aparitia diodelor de 445nm sa se mai miste un pic aceast hoby.Dealtfel multi dintre cei care doresc sa-si realizeze un proiector laser in regim de hoby s-a lovit de pretul exorbitant al laserului albastru de 473nm.Pentru cei interesati am sa pun pe un ftp dupa 15.12.2010 documentatii si scheme functionabile care ajuta la realizarea unui proiector laser in regim de amator.Spun functionabile intrucat pe net circula destule scheme care pot sa distruga diodele laser.Si nu stiu daca este chiar placut sa platiti pe o dioda 20-200 EUR si sa o arucati la cos!Pe curand!CC

sal all , nu locuiesc intr-o zona cu multe cluburi. Problema este unde vrei sa ajungi cu un astfel de priector laser , in sensul cit de performant vrei sa-l faci, adica ma refer la viteza de scanare , puterea laserelor cit si culoarea lor.Nu neaparat trebuie sa folosesti laser albastru , numai daca vrei sa construiesti lasere grafice , deoarece sunt proiectoare lasere gen ptr discoteca si proiectoare ptr grafica unde costurile sunt ridicate la galvanometre cit si la lasere.De ce spui ca pe net sunt scheme care distrug diodele laser? alimentarea unui laser nu o faci precum alimentarea unui bec sau led,trebuie stabilizata atit tensiunea cit si curentul, asa ca ai mare grija ce curent ii dai , mai bine reglezi la un curent mai mic decit pragul la care este specificat de producator, il ai mult timp asa , i se prelungeste si viata. BAFTA

Sal,intrucat a venit iarna si timpul imi permite vreau sa mentionaz ca pentru mine acest hoby nu este o sursa de venit iar cei care doresc informatii tehnice sau surse de unde pot sa-si procure componente primesc tot sprijinul meu (in masura in care am cunostiinte).Este foarte adevarat ca costurile sunt ridicate, dar si rezultatul este pe masura.Cea ce este pe piata sunt numai jucarii chinezesti confectionate prin nu stiu ce garaje.....Personal am si eu o jucarie din asta care in specificatii scrie ca are 80mW/532nm.In urma masuratorilor am constatat ca are chiar 92-95mW...un lucru bun.....dar in momentul in care am pus filtru IR am constat ca putere a scazut sub 40mW......cred ca am spus totul.....dar nu trebuie sa o luam ca o regula generala....sunt si firme care produc lasere performante in China(ex Laserworld).Dar sa lasam critica si sa incercam sa ne convingem singuri prin consecventa!

Sal. Ai dreptate ca sunt chinezarii , dar pe piata noastra numai de asa ceva te lovesti , apropo spune-mi unde gasesti in tara asta componente ( galvanometre, lasere si alte chestii) ptr un proiector laser , ca eu nu prea am vazut, oricum este fff slaba piata cu astfel de lucruri la noi , cit si documentatii pe forumuri nu mai spun.Cu ce ai masurat puterea (intensitatea luminoasa) a laserului, cu ce aparat? bafta

Sal. Ai dreptate ca sunt chinezarii , dar pe piata noastra numai de asa ceva te lovesti , apropo spune-mi unde gasesti in tara asta componente ( galvanometre, lasere si alte chestii) ptr un proiector laser , ca eu nu prea am vazut, oricum este fff slaba piata cu astfel de lucruri la noi , cit si documentatii pe forumuri nu mai spun.Cu ce ai masurat puterea (intensitatea luminoasa) a laserului, cu ce aparat? bafta

Buna, este adevarat ca componente la noi nu se gasesc.Si eu cumpar tot din alte tari.Mai nou am gasit un Dealer in olanda de la care am achizitionat 2 scanere de 30kpps si chiar se ridica la performantele date de producator (bineinteles CHINA!).Pentru masura am doua aparate ,Molectron si FieldMate de la Coherent( unul este cu termopila si unul cu fotodioda).Oricum Molectron cu termopila este net superior si performant fata de cel cu fotodioda.Singurul inconvenient este timpul de raspuns care este mai 'lenes' (sa zicem) la termopila.O zi buna!