Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
zvasile

Receptor Digi

Recommended Posts

am la atelier un receptor digi model hss-1160na care are urmatorul defect:cand al bag in priza apare pe displey patru de doi care palpaie din secunda in secundainpreuna cu ledul de stbay,nu raspunde la nici o comanda de pe panou si nici dintelecomanda,verificat sursa si totul e in regula,e nou,are 5-6 lunia mai intalnit cineva asa ceva sau are cineva o idee ce ar putea sa fie defect?mai mentionez ca nici in stbay nu ramane cand al bag in prizasta un pic (5 secunde)dupa care apar cei 4 de 2

am la atelier un receptor digi model hss-1160na care are urmatorul defect:cand al bag in priza apare pe displey patru de doi care palpaie din secunda in secundainpreuna cu ledul de stbay,nu raspunde la nici o comanda de pe panou si nici dintelecomanda,verificat sursa si totul e in regula,e nou,are 5-6 lunia mai intalnit cineva asa ceva sau are cineva o idee ce ar putea sa fie defect?mai mentionez ca nici in stbay nu ramane cand al bag in prizasta un pic (5 secunde)dupa care apar cei 4 de 2

nu te mai chinui cu el,este softul pe care nu ai ce sa-i facidaca este nou de ce nu l-a dus la garantie sa-l schimbe ?

Guest mihai_mihai

Sa mearga la orice casierie digi si i-l schimba pe loc cu conditia sa aiba abonamentul activ,cum spunea si Horia s-a busit softul si nu ii poti face nimic.

Chiar in seara asta am trecut pe la socru-miu, unde am constatat ca receptorul e mort. Se alimenteaza sursa, pe filtrajul primar apar cei 300 volti, dar in secundar, zero pe toate cele 5 redresoare. Eu am o fobie sa las sursele in comutatie fara sarcina, asa ca nu am avut tupeul sa scot conectorul alimentarii de pe placa de baza. Parca am vazut o miscare a acului pe unul din redresoarele din secundar, dar nu sunt prea sigur. O alta noutate pentru mine e ca in primar un "integrat" in capsula DIL8 "duce in spate" un trafo destul de maricel, si e alimentat direct la 300 de volti (!). Nu sunt semne de arsura, siguranta e intacta asa ca ma pot gandi la un blocaj pe un scurt pe una din iesiri (in afara unui condensator strapuns, asta ar fi un defect nasol, fiind posibil sa fie dus vreun integrat bengos) Daca insa e ars integratul in primar (eu cred ca s-ar fi manifestat mai violent, arsura, pocnet, siguranta parlita, chiar daca dupa ce a crapat integratul)Abonamentul e activ, dar are vreo 3-4 ani, asa ca garantie.... Maine incerc sa vad daca pot rezolva ceva cu RDS (nu stiu daca se poate pe loc si in plus mai e si problema cardului, care in principiu nu merge in alt aparat - oare de ce mai are si rahatul ala de card, mai bine era totul integrat in aparat, ca la Zapp)Daca ar fi din sursa sau un defect accesibil mie (condensator in scurt), poate-l scot eu...Tineti-mi pumnii!

Ai sanse 90% sa fie in scurt LNBP14A integratul care alimenteaza LNB-ul.Verifica pe iesirea de 24 Volti daca ai scurt .Oricum nu gasesti sa-l schimbi asa ca mai bine il duci la ei.Ti-l schimba 100% chiar daca e iesit din garantie.