Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

amplificator 2x150w


Postări Recomandate

azi am inceput un nou proiect.Deoarece vreu ca totul sa fie facut de mine o sa dureze mai mult timp pana la finalizarea acestuia.Momentan am reusit sa fac doar o mica parte din el.Cred ca duminica o sa urmeze corectorul de ton,pntea si traful,iar saptamana viitoare o sa fac si cutia .Astept parerile vostre

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

imi pare rau pt cablaj dar a fost desenat cu markerul pt ca nu am imprimanta cu laser.nu am intreruperi la trasee.cablajul cu montarea pieselor este cel de jos.eu cred ca la varsta mea de 15 ani ma descurc destul de bine.Si as avea si o intrebare cum pot calcula intensitatea unui transformator pe care urmeaza sa il bobinez?Apropo ceea ce se vede mai negru pe partea placata cu cupru este marker.mi se terminase spirtul si nu am mai avut cu sa il sterg :jytuiyu

Link spre comentariu

Puteai s? alegi o schem? mai reu?it?, asta e foarte ''economic?'' la piese. Nu vreau s? te dezam?gesc, dar nici vorb? de 150W acolo. La +/-45Vcc maxim, ai cam 70W/8 Ohmi, c? nu ?in sarcin? de 4 Ohmi trz finale (unde teoretic ar fi debitat o putere dubl?).

Link spre comentariu

Sunt prea subtiri sarmele care le ai pentru amplificatorul ales. Poate doar sa pui mai multe in paralel si sa bobinezi cu ele asa. Dupa calcule cu valorile din tabel, cu 0.3 in primar poti obtine o putere de maxim 80w. Nu ai specificat, daca 0.3 si 0.6 sunt diametrele cu sau fara izolatie.

Link spre comentariu

Ca un adaos la ce a spus Sorteh, in loc sa il slefuiesti cu hartie abraziva, daca nu ai una destul de fina, poti incerca cu nisip si apa. Eu asa le mai facem: nisip ud in mana, cablajul ud si il slefuiam asa, un avantaj ar fi ca nu afecteaza grosimea traseelor ca in cazul hartiei abrazive, ci indeparteaza doar impuritatile de la suprafata.Arata foarte bine cablajul dupa ce faci operatia asta si il poti acoperii cu solutia de sacaz.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări