Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Tuburi fluorescente folosite la un vumetru


Hubrus

Postări Recomandate

Am gasit urmatorul vumetru:

(schema este atasata)

 

Am 2 nelamuriri:

1. Cum se numesc tuburile acelea fluorescente (sa stiu ce sa cer) si unde gasesc de cumparat.

2. Care parte din schema se ocupa de "vumetrizare" :)

3. Ce este acela un "tube driver"? Termenul apare la descrierea schemei in contextul urmator: "The circuit uses fluorescent tube which is driven by a tube driver."

 

Va multumesc!

Cu stima,

Vlad

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

M-am lamurit pana intr-un final ca neoanele respective sunt "cold cathode fluorescent lamps" ... se gasesc pe la magazinele de calculatoare :)Acu nelamurirea mea este: astea pur si simplu se aprind de la stanga la dreapta in functie de tensiunea aplicata? Adica am citit ca tensiunea pt alimentare este de 12V ... deci daca eu aplic 6V o sa se aprinda doar juma` de neon?Intreb asta pt. ca din schema nu vad decat un amplif care imi deschide un trazistor ...Pot pune mai multe neoane in paralel la iesire? Vor "clipoci" toate la fel?P.S. Imi pare rau pt. double-posting dar nu ma lasa sa imi editez topicul :-??

Link spre comentariu
Vizitator vdrapaca

M-am lamurit pana intr-un final ca neoanele respective sunt "cold cathode fluorescent lamps" ... se gasesc pe la magazinele de calculatoare :)Acu nelamurirea mea este: astea pur si simplu se aprind de la stanga la dreapta in functie de tensiunea aplicata? Adica am citit ca tensiunea pt alimentare este de 12V ... deci daca eu aplic 6V o sa se aprinda doar juma` de neon?Intreb asta pt. ca din schema nu vad decat un amplif care imi deschide un trazistor ...Pot pune mai multe neoane in paralel la iesire? Vor "clipoci" toate la fel?P.S. Imi pare rau pt. double-posting dar nu ma lasa sa imi editez topicul :-??

Acum, s-ar putea sa ma insel :pandaci dar este un secret cu planul de masa. Pentru amorsare uniforma, din 5 in 5 cm sunt dspuse pe tub niste coliere din sarma de 0.5 legate la masa montajului. Probabil tuburile din figura au fost astfel conectate incat colierele se afla la potentiale diferite fata de masa. Este doar o ipoteza.Printr-un Tehnium mai vechi era o schema care facea sa se deplaseze un segment luminos printr-un tub de neon, utilizand aceasta metoda a electrizarii locale a tubului. Daca voi gasi schema o voi scana si o voi agata undeva pe forum.Si, in plus, tubul nu se conecteaza direct la montajul din figura. Pentru amorsare, tubul foloseste un circuit de inalta tensiune. Alimentarea acestui circuit se conecteaza la bornele din figura.
Link spre comentariu
Vizitator vdrapaca

in ce magazin ai gasit neoane dintr-astea si la ce pret?

Va salut!Se gasesc si tuburi CCFL si invertoare pentru alimentarea lor.Cel mai ieftin am vazut la un magazin online din Oradea:CCFL costa cam 11-13 RON (in functie de lungime) Invertoare se gasesc pentru 1, 2, sau chiar 4 tuburi, cu preturi intre 14 si 30RON:Se pare ca nu merg link-urile catre produs.... Firma este Tehnolelectric cu site http://www.tehnoelectric.ro/Si trebuie cautat la rubrica KITURI - invertoare CCFL.NU vrea si pace sa imi puna link-ulwww_tehnoelectric_ro si _ = .
Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări