Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

pocnituri in boxe(de la sursa de semnal-PC)


lorik199

Postări Recomandate

Salut toturordeci mi se aud niste pocnituri enervante intr-o boxa si vroiam sa intreb care ar putea fi cauzaprecizez ca am inversat semnalul pe canal si pocniturile mi s-au transferat in cealalta boxadeci nu-s boxele problema , ci placa de sunetce ar putea fi? vreu-n condensator strapuns pe placa de baza?

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

e posibil sa conduca daca pui aparatul, de obicei face probleme jack-ul si nu se intrerupe de tot ci doar face contact mai prost.e ieftin un cablu jack-rca, cumpara altul.din amplificator sau cablurile de la boxe nu are cum sa fie daca zici ca ai inversat cablurile si pocneste in cealalta boxa. iar din placa de sunet e foarte putin probabil.

Link spre comentariu

Acum suspecteaza amplificatorul, daca zici ca restul sunt ok.

eu zic totusi ca nu e amplificatorul, pentru ca zgomotul se muta de pe un canal pe altul cand inverseaza cablurile de semnal.daca un canal al ampului avea ceva atunci zgomotul era permanent.ar parea ca e sursa de semnal.
Link spre comentariu

asta am crezut si eu domnule mircea inca de prima data

dar un sfat in legatura cu ce s-ar putea face?

cred ca nu te astepti la un raspuns de genul "vezi C141 de pe placa de baza" atunci cand se aud pocnituri, daca e placa de sunet nu ai ce repara la el, trebuie sa-ti iei alta placa (oricum presupun ca asta e onboard).

 

mai incearca sa conectezi amp-ul la canalele Rear dupa ce dai placa pe 4 canale.

 

inca ceva, pocniturile astea au loc incontinuu?

poate o fi vreo problema la mufa jack mama de la placa de sunet, incearca sa vezi daca face mai tare cand misti de mufa sau daca gasesti vreo pozitie in care nu mai face, intre timp cauta macar sa imprumuti o placa de sunet.

Link spre comentariu

asta am crezut si eu domnule mircea inca de prima data

dar un sfat in legatura cu ce s-ar putea face?

cred ca nu te astepti la un raspuns de genul "vezi C141 de pe placa de baza" atunci cand se aud pocnituri, daca e placa de sunet nu ai ce repara la el, trebuie sa-ti iei alta placa (oricum presupun ca asta e onboard).

 

mai incearca sa conectezi amp-ul la canalele Rear dupa ce dai placa pe 4 canale.

 

inca ceva, pocniturile astea au loc incontinuu?

poate o fi vreo problema la mufa jack mama de la placa de sunet, incearca sa vezi daca face mai tare cand misti de mufa sau daca gasesti vreo pozitie in care nu mai face, intre timp cauta macar sa imprumuti o placa de sunet.

nu doream un raspuns de genul, ci doar poate trebuie schimbati niste condensatori de pe iesire

placa este onboard, asa este

pocniturile sunt aleatorii si apar de la volume medii

o sa incerc maine sa conetez jack-ul pe rear(dorm parintii acum)

cu placa de sunet e o problema deorece nu mai am sloturi PCI libere

o sa caut o placa de sunet cu mufa de aia mica(nu stiu cum ii zice) LATER EDIT :cu slot cum are placa aceasta http://www.pcgarage.ro/placi-de-sunet/c ... bulk-pcie/

mufa am miscat-o si rasmiscat-o deci nu e asta problema

o sa incerc intai cu rear si dupa aceea o noua placa de sunet

Link spre comentariu

O idee putin in alta directie. Ai play-at fisierul pe altceva, alt calculator? Ai incercat cu alte fisiere, mp3 banuiesc? Uneori mp3-urile sunt codate nasol si apar ca niste pocnete. Am bagat ideea asta ca sa incercam sa ne lamurim intai daca e de la hardware sau de la soft.

Link spre comentariu

pe alt pc inca nu am incercat, dar de exemplu am melodii mai vechi care nu imi faceau probleme, iar acum imi facfisiere.mp3 am play-at , doar atatsi totusi nu cred ca fisierele .mp3 sa fie de inanu contest ca ar putea fi codate gresit dar de exemplu mai fac schimb de melodii cu un prieten si el nu se plange

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări