Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
yo4hhp

Proiectare mecanica

Recommended Posts

Despre softuri de proiectare generala sau in domeniul mecanic nu se incumeta nimeni sa discute?Va pot sta la dispozitie in privinta asta. Vesnicul AutoCAD, Autodesk Inventor, SolidWorks, Ansys (simulare), Rhinoceros, Catia, UGS/Siemens NX etcMai faceti vreo carcasa, incinta, vreun CNC si vreti sa simulati iconvoierea ghidajelor, structurii, dinamica lor etc :nebun:

Despre softuri de proiectare generala sau in domeniul mecanic nu se incumeta nimeni sa discute?Va pot sta la dispozitie in privinta asta. Vesnicul AutoCAD, Autodesk Inventor, SolidWorks, Ansys (simulare), Rhinoceros, Catia, UGS/Siemens NX etcMai faceti vreo carcasa, incinta, vreun CNC si vreti sa simulati iconvoierea ghidajelor, structurii, dinamica lor etc :nebun:

In Autocad a-si fi curios cum se poate proiecta 3D. Am incercat ceva dar mi-am prins urechile in a da textura laturilor, am inceput cu un cub. Deci cum se face? Sau mai bine cum se face o masa, de exemplu, pe care sa o pot roti si textura cum vreau?

Ca sa iti fie mult mai usor, activeaza toolbarurile modeling, solid editing si view, restul de chestii le gasesti in "modify".Cand desenezi in 3D trebuie sa adaugi si a 3-a coordonata, daca nu o mentionezi ea este asimilata ca fiind 0. Comenzi utilizate de care imi mai aduc aminte ar fi extrude, cu ajutorul ei scoti un obiect din alt obiect, restul imi scapa la ora asta (poate imi aduc aminte peste ceva vreme si restul comenzilor). Pe partea de 3D nu am decat cateva ore de lucru efectiv, plus ca nu am tangente in ceea ce fac cu 3d-ul.Am avut intentia de a scrie un curs de acad 2D acum ceva vreme, insa am renuntat din lene si lipsa de motivare.

cu extrude creezi o prisma dintr-o figura plana (in adancime sau spre tine in functie de semnul valorii date +/- X evident in topview. in schimb cu extrude faces scoti in relief o fata a unui solid). pentru a scoate un solid dintr-un alt solid (elimina cel de-al 2-lea si intersectia celor 2 spatii) se foloseste substract. Alte comenzi interesante pentru solide sunt union si intersect. legat de texturi depinde de versiunea de autocad. iti recomand cu caldura 2009. in 2008 mergi la view->render->materials... acolo iti creezi proprietatile, selectezi solidele la care vrei sa se aplice dupa care o sa vezi un butonel intuitiv undeva care are un tooltip gen Apply material to objects. Dupa pasul asta dai iar View->Render->Render si iti va salva o imagine si ti-o va arata cu vederea care o ai in proiect dar cu solidele avand proprietatile materiale

nu stiu sa dau indicatii la meniu la comenzile uzuale pentru ca ma bazez mult pe tastatura... imi tremura mana de la cafea ca sa pierd vremea cu mousu :rade:

Ai dreptate, mereu am incurcat ceea ce face extrude cu ce face substract; deh, imi e inutil in viata de zi cu zi 3D-ul, ca atare nu prea am habar.Later edit: Atentie, cu cat versiunea de autocad este mai noua (implicit functiile mai bine implementate si optiuni mai multe) cu atat puterea de calcul necesara acadului este mai mare.

Autocadul 3d, dupa cum a spus si Blind, implica si introducerea in calcul a axei Z. Primul pas in invatarea Autocadului 3d e schimabrea sistemului de coordonate (UCS). In Autocad, desenarea unui obiect in plan, cum ar fi un segment, un arc, un cerc, patrulater, elipsa, se face intotdeauna pe lanul XoY. In spatiu insa, de-a lungul procesului de modelare vom fi nevoiti sa schimbam sistemul de coordanate in functie de forma obiectului, si implicit a comenzilor ce le vom utiliza.Mai explicit sa luam un exemplu, cu comanda extrude.Vrem sa creeam un paralelipiped. Mai intai desenam un dreptunghi in plan (XoY), il definim ca regiune (plin), apoi il extrudam la o anumita inaltime. Asftel se va creea un paralelipiped dreptunghic. In continuare dorim ca pe una din fetele lui laterale sa mai adaugam un corp, sa zicem tot de forma unui paralelipiped, adica sa creeam un corp in forma de "L". Aceasta fata laterala nu se afla pe planul XoY, deci nu avem cum sa creeam un dreptunghi pe ea, deci vom schimba UCS-ul astfel incat planul XoY sa fie pe planul ce include aceea fata laterala. Odata schimbat putem finaliza comanda, si obiectul va fi creeat. Schimbarea UCS-ului se face din toolbarul UCS. Acolo sunt mai multe comenzi de acest gen. Cele mai importante si uzuale sunt "3 point UCS", adica creeaza un UCS, cu planul Xoy determinat de 3 puncte coplanare (in cazul nostru 3 colturi ale fetei paralelipipedului), si alte trei comenzi "Rotate UCS after X, Y respectiv Z", practic roteste sistemul de coordonate dupa una din cele 3 axe. Mai jos am pus niste poze mai demonstrative (atentie la sistemul de coord!!)Pentru crearea solidelor in Autocad se foloseste in general urmatoarele seturi de comenzi. Fie solidele predefinite, pt rapiditate, gen Box, Con, Cilindru, Prisma, Sfera, Tor etc, fie grupul Extrude, Revolve, Sweep, Loft. Acestea ultimele le putem intalni aproape la toate programele de proiectare/modelare 3d. Extrude l-am detaliat mai devreme, Revolve creeaza corpuri de rotatie, prin indicarea sectiunii obiectului si a axei de rotatie, Sweepul in general creaza tubulaturi, de ex, avem un cerc (plin), un path (un drum, in spatiu, cu startul in interiorul cercului), acesta va creea corpul obtinut prin translatia cercului de-a lungul path-ului, si Loft-ul, de exemplu avem un cerc si un patrat deasupra lui, la o anumita distanta, va creea corpul cu bazele aceste doua forme, iar suprafata laterala, uniuniea punctelor de pe circumferinta cercului cu cele de pe perimetrul patratului. Dar mai explicit in imagini.De asemenea mai exista si comenzi de modificare si editare e solidelor, gen Subtract (nu Substract), Intersect, Union, modificarea fetelor etc.Autocad-ul 3D nu este nici pe departe o solutie performanta in modelarea 3d. Exista programe mult mai eficiente si chiar mai interactive, si bineinteles si mai rapide decat acesta. Pot spune ca parte de 3d din acad e pusa si ea acolo ca sa fie. De asemena rendarea e de toata jena aici.

Autocad-ul 3D nu este nici pe departe o solutie performanta in modelarea 3d. Exista programe mult mai eficiente si chiar mai interactive, si bineinteles si mai rapide decat acesta. Pot spune ca parte de 3d din acad e pusa si ea acolo ca sa fie. De asemena rendarea e de toata jena aici.[CITAT YO4HHP] Puteti da cateva exemple,eventual sa precizati plusurile in raport cu autocad-ul? Multumesc.

In lume sunt cativa mari producatori de softuri de proiectare. As putea enunta aici Autodesk (USA), Dassault Systems (FRA), Unigraphics (recent achizitionat de Siemens) (DL), PTC etc. Ei bine cam toti au o linie asemanatoare de produse, ce s-ar putea rezuma la urmatoarea schema: soft de draft - soft modelare 3d parametrica - soft PLM (Product Lifecycle Management) si bineinteles o diferentiere in functie de domeniul de aplicabilitate.Autocad-ul e un program de proiectare generala, sau mai corect spus de desen tehnic pe calculator, un simplu inlocuitor al plansetei. Nu e nimic extraordinar la el ca poti sa tragi o linie, patrat, cub etc E adevarat sunt si variante Autocad Electrical, Civil, Architecture care au in plus librarii si comenzi uzuale specifice domeniilor respective pt usurinta lucrului.In schimb, next levelul in CAD, o reprezinta aceste softuri parametrice, de modelare 3d parametrica. Ce e aceasta parametrizare? Mai concis, ai un model, un obiect, poti schimba o dimensiune a lui doar printr-un click pe acea dimensiune, modifici cu valoarea dorita iar obiectul se va regenara automat la noua dimensionare. Atunci cand creezi un part, iti alegi o schita, desenzi o forma, o transformi intr-un profil, o adaugi unui ansamblu, iar programul iti va spune exact de cate grade de libertate si constrangeri are nevoie sa defineasca pozitia acelei piese in ansamblu. Ulterior dorindu-se o modificare a anumitor dimensiuni ale piesei se poate accesa orice parametru de definire al acesteia (schita initiala, extrudarea, operatiile de modelare 3d etc) . Iar marea uitilitate a acestor programe e ca desenele de executie se genereaza automat dupa modelul 3d; e suficient sa desenzi 3d piesa, sa vezi daca totul se imbina corect, functioneaza, etc iar plansele le obtii automat, inclusiv proiectii, sectiuni, detalii etc. La fel si aici, ulterior modificand desenul 3d, se refac si aceste desene de executie conform modificarilor respective. Cam asta e in mare parametrizarea..Referitor la celalalt tip, PLM (Product Lifecycle Management), acesta e de fapt un pachet complex de softuri, practic include cam tot ce trebuie unui constructor in vederea proiectarii si manufacturarii produsului, de la faza "hai sa facem" la "hai sa-l vindem". Contine atat program de CAD (Design), CAE (Engineering) simulari, calcule etc, cat si CAM (manufacturing). Astfel de softuri sunt in general folosite de constructorii de masini (auto, aero, navo etc) Poate ca nu neaparat complex pe cat e de laborios, cum am zis include cam tot ce inseamna tehnic in el. Si bineinteles se achizitioneaza pe module in functie de domeniul de aplicabilitate.Softuri de genu mentionez aici: CATIA (Dassault), NX (Siemens-UGS), Pro Engineer (PTC)Autodeskul din pacate nu are asa ceva, sunt niste zvonuri pt viitor dar nimic nu e concret. Ei se pot lauda doar pe partea de achizitionari/preluari de alte companii. In domenul mecanic, modelare paramatrica, se pot lauda cu Inventor si batranul Mechanical Desktop. Pe partea de arhitectura sunt mai rasariti cu Revit, iar in animatie 3ds MAX si Maya.Dassault are rival pt Inventor, SolidWorks, iar UGS, SolidEdge.

Pe partea de desen tehnic munca proiectantului a fost foarte mult usurata prin posibilitatea crearii blocurilor dinamice, masurarea automata a lungimii unor linii, calculul suprafetelor, existenta Xref, etc Intre timp in autocad (2008, mai sus inca nu am incercat, urmeaza -cat mai curand sper- sa achizitioneze sefu' versiunea 2010 LT pentru toate calculatoarele) a fost introdusa si posibilitatea realizarii si modificarii tabelelor exact ca in excel, utilizarea de formule, etc (sunt multe chestii adaugate insa n am avut timp sa le exploatez). Nu am testat autocad electrical pana acum, insa daca ai simbolurile pentru prize, cil, motoare, etc nu iti va fi greu sa le introduci in acad si sa le modifici dupa bunul plac.

Guest dzuby2005

salut din punctul meu de vedere cel mai simplu pt proiectarea 3D este solid edge!! are un aspect mult mai placut si totodata are foarte multe tutoriale care te indruma pas cu pas catre ce vrei sa desenezi..in 2-3 ore inveti cam tot ce iti trebuie pt realizarea desenelor 3d iar acum mai nou ultima versiune are si un script pt asamblare adica poti face cateva piese dupa care le asamblezi..partea nasoala este ca nu prea gasesti programe care sa transforme desenele in g-code..sau cel putin nu am gasit eu dar inca mai caut :sparge:

partea nasoala este ca nu prea gasesti programe care sa transforme desenele in g-code..sau cel putin nu am gasit eu dar inca mai caut :sparge:

Poti sa folosesti UGS NX, este facut de acceasi firma, Unigraphics, sau mai nou cumparat de Siemens. NX are inclusa si partea de CAM, neceasara pregatirii modelului pt prelucrarea pe masini numerice. Din punct de vedere al compatibilitatii ar trebui sa mearga lejer transpunerea fisierelor SE in NX.

- ma chinui sa invat autocadul , am manual , tutoriale nu prea stiu de unde sa iau dar nu intra nimic in cap , mai mult de cateva lini nu reusesc sa fac , ma poti ghida cum ce sa invat .

Guest bogdanval

- ma chinui sa invat autocadul , am manual , tutoriale nu prea stiu de unde sa iau dar nu intra nimic in cap , mai mult de cateva lini nu reusesc sa fac , ma poti ghida cum ce sa invat .

....pai daca ti-ai luat manual.... de... de aceea te chinui.... ia fa in felul urmator: deschizi un desen (poate fi si nou) si incepi cu meniu-rile sau toolbar-urile (ce preferi) si iei fiecare comanda in parte sa vezi ce face.... (eventual pe ceva desenat si nu prea multe comenzi ca pe urma le uiti :hdgfhgdf ) si asa pina te inveti cu el... -vezi ca la fiecare comanda "iti spune" autocad-u ce trebuie sa faci mai departe... :hdgfhgdf eu asa am inceput; fara manual, de capul meu (e drept ca la acad14 nu stiu daca era manual atunci cind l-am invatat...)@blinddespre 'blocurile dinamice' din acad numai de bine... mi se par foarte utile....cit despre tabele si tabelare.... :sparge: praf, muci, varza (parerea mea) mai iute fac copi si paste fainoase din excell decit sa ma chinui cu un tabel de-al autocad-ului (incearca de curiozitate sa faci un tabel, sa-i dai ca referinta database un fisier excell... sa vezi ce iese... :nebunrau: ) si cu 2010... nu te bucura prea tare.... nu l-am vazut, dar in schimb am 2009 instalat full (daca nu l-ai incercat pina acum ).... si cam atit!!! interfata schimbata, mi se pare ca "maninca " mai multa memorie si in rest.... tot acad 2008 (cu ceva imbunatatiri la tabele, blocuri, parca mai are si altele dar nu imi vin in minte acum... ) oricum, comenzile tot alea sint (parca de la acad2000 au inceput sa adauge comenzi pentru 3d, blocuri, express menu...) altele nu prea cred sa mai apara ca sincer, nu cred ca se mai poate scoate ceva din acad... (poate la partea de vizualizare-prezentare: -render, maping) apropo's... cu autocadu' LT nu prea poti face mare lucru, asa ca...