Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
cristi666

STK 402-120 IN PUNTE?

Recommended Posts

Normal c? merge, dar... ar trebui s?-i pui box? de 16 Ohmi, sau îi scazi alimentarea destul de mult ca s? po?i folosi una de 8 Ohmi, caz în care puterea ob?inut? va fi dac? nu egal?, cu pu?in mai mare ca cea scoas? normal.P?rerea mea e s?-l la?i în pace, nu vei mai g?si altul original dac?-l arzi pe ?sta. :sparge:

Normal c? merge, dar... ar trebui s?-i pui box? de 16 Ohmi, sau îi scazi alimentarea destul de mult ca s? po?i folosi una de 8 Ohmi, caz în care puterea ob?inut? va fi dac? nu egal?, cu pu?in mai mare ca cea scoas? normal.P?rerea mea e s?-l la?i în pace, nu vei mai g?si altul original dac?-l arzi pe ?sta. :sparge:

mersi de sfat, dar totusi o sa incerc :freaza: mai am 2 stk-uri 402-120 de pus la bataie :sparge:

Dac? tot te apuci de asta, f?-o temeinic: f? un montaj de test ?i alege STK-ul la care derivele la ie?iri sînt cele mai mici. Pe urm? ia o schem? serioas? de defazor, nu aia cu un trz c? e catastrof?. Neap?rat trebuie s? adaptezi o protec?ie.

merge binisor dar nu ai cu ce sa al racesti, e practic imposibil sa al racesti, i-am cuplat 2 boxe de 6 ohm (home-made cu difuzoare tunate) in serie si le rupea in doua, am reusit sa imi descentrez difuzorul de bas pe una din ele, un goodmans tunat, si m-am lasat de teste cand am vazut ca dupa numai 2 melodii house mi s-a descentrat difuzorul :cry: imi voi reface difuzoarele de bas si le voi retuna cu sarma mai groasa si apoi ma iau iar de teste, pana atunci mai am un proiect, o statie audio pe mosfet, stie cineva daca merge bine asta cu irfp 450??? am facut cablajul cu 6 finali la ea si trebuie sa cumpar finalii si cateva maruntisuri de piese.

nu am folosit coolere avand o bucata imensa de aluminiu de la o statie audio de masina cu 1cm grosime, montajul nu l-am facut in aer, i-am facut defazor cu tl062, ampliful l-am alimentat la +-32v si am facut amplificatorul pe o placuta din aceasta viewtopic.php?f=61&t=35222 si voi atasa poze si si impresii cand voi asculta mai mult de 2 melodii house pe boxele mele, cred ca sambata ma apuc de difuzoare, necesita o retunare, numai bine.