Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Bird

Echivalenta selector ....

Recommended Posts

Va salut ! Vreau sa schimb selectorul dintr-un Goldstar 201A80V , selector de tipCZR1A707D cu unul cu hiperbanda . Nu stiu ce tip se potriveste , si am fost de am cumparat ce mi s-a dat -Samsung TECC-2988VA24B . Dar nu functioneaza . Tensiunea de tuning "se duce " doar pana la 5,3V iar pe UIF nu are semnal suficient . Acest selector are dou iesiri de FI , iar eu i-am pus una la masa . Se pare ca am facut o eroare CRASA .Dar am procedat asa la alte modele mai vechi , cel din Tv fiind doar cu o iesire FI . Aveti o schema de la tipul asta de selector ( are un cip pe el :ALP003), ca sa vad cam ce as fi putut strica ? Stiti ce fel de ....si la ce Tv se foloseste ? Cu ce selector de pe piata il pot inlocui pe cel din Goldstar ?

fii mai clar la modelul de GOLDSATAR .ce scrie pe capac sau care este codul sasiului .si te vom ajuta, in mod sigur, dupa ce ne vom uita si pe schema.

Goldstar model CF 20A80V , selector de tip CZR1A707D . Scuze ...l-am pierdut pe drum pe "CF"

pai asa spune ca este CF...

este un sasiu MC34A iar schimbarea tunerului cu unul cu superbanda

nu prezinta nici o dificultate.

cumperi banalul tuner ptr SAMSUNG TDQ-3-CATV( dar se mai folosesc sub diferite coduri si ptr alte marci)

uite-l intr-o varianta, postat mai jos

Selector hiperband tip Samsung 12V

13,09lei (cu TVA)

CARACTERISTICI

1) Sistem: PAL B/G, SECAM B/G, D/K, I

2) Plaja de frecvente: 48.25 - 863.25MHz

3) Tensiunea alimentare: 12V

4) AGC : 0.5 - 7.5V

5) Intrare simetrica: 75 ohm

6) Tipul tuningului: sinteza de tensiune

7)Intrare RF

PIN 1 PIN 2 PIN 3 PIN 4 PIN 5 PIN 6 PIN 7 PIN 8

BU BT BH AGC BL AFC BM IF1

ATENTIE , totusi la provenienta acestor tunere!!!!

la pretul acesta de 13,..ron ,fii sigur ca este o chinezarie.

ce ai cumparat cat te-a costat?

la chinezarii se mai pot lua si rebuturi.

mie mi s-a intamplat dar in procent mic , din fericire.

un tuner de SAMSUNG original n-ar costa 13ron, ci vreo aprox 40-60ron.

bafta si succes la inlocuire ca nu-i grea.

Cred ca ar fi bine sa verifici U tuning (pe fiecare banda de la 0v-28v pe cautare) .chiar si fara tuner poti sa faci aceasta proba daca nu ai altul (pentru ca tu nu ai precizatdaca TV functiona cu cel vechi) . Tecc 2988 poate sa fie pe 5v sau este defect (eu nu am gasit date despre acest tuner).

pentru ca tu nu ai precizat

daca TV functiona cu cel vechi.....

asa e , am neglijat aspectul asta : aparatul functioneaza , si chiar bine cu vechiul selector .

Tecc 2988 poate sa fie pe 5v sau este defect (eu nu am gasit date despre acest tuner)

si eu am cautat ...cu acelas rezultat . Pe selector am dat 25ron de pe Maica Domnului .

Va multumesc !

Am fost azi si am schimbat selectorul .Inca nu l-am montat . Dar ....facandu-se o proba acolo slectorului vechi , surpriza ...baleea toata banda . Intrebare : poate sa aiva un consum mai mare pe bara de tuning si din cauza asta sa ramana atat , restul "cazand" pe R182+R53+R54 (33K fiecare )? Eu am masurat si cu el tensiunea de acord pe pinul se tuning al selectorului nu urca decat pana la ~5.5V , pe cand cu selectorul lui megea pana peste 24/25 volti ? O sa incerc sa-l las fara tranzistor si sa reglez din rezistenta R52 de 100M spre masa ca sa obtin un 27/28 volti , restul sa-l faca sinteza . Nu am gasit tipul de selector recomandat si l-am schimbat cu unul de acelas tip , Samsung , dar cu o singura iesire FI . Are in loc de terminatia 24B - 15A .