Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
dan-a2

LG 21FS2 BLX

Recommended Posts

Vezi ca poti sa iei plasa, eu zic cam 90% ca-i traful, ai vreo intrerupere pe la potentiometrul screen. Poti incerca sa vezi daca apare UG2 facand un circuit pt. UG2 cum era la TV-urile ALB NEGRU ( de proba ) astfel:din colectorul lui BU pui o rezistenta de 560 ohmi inseriata cu o dioda rapida, dupa dioda rapida pui un cond. nepolarizat de 10 nanofarazi la masa ( pt. filtraj ) si in serie cu condensatorul legi un semireglabil ( inceputul semireglabilului la plusul diodei, sfarsitul la masa si cursorul la UG2 ). Apoi reglezi din semireglabil si vezi daca ai UG2. Eu asa am procedat in aceste cazuri si nu am dat gres niciodata. Daca apare UG2 ( si rastru ) inseama ca tubul e ok defectul fiind trafo linii. Vezi sa nu uiti sa deconectezi firul de la trafo linii cand faci proba cu acest circuit. Ti-am zis, nu prea cred sa fie tubul. Si eu unul n-am intalnit scurt G1 cu G2 ci scurt catod filament.Incearca.

Si de ce nu te-ai dus la garantie? In fine, poti sa te duci si acum, aranjezi cu mesterul ca sa nu vada ca ai lucrat prin el si sa obtii ori reparare (adica inlocuire tub) ori negatie si implicit inlocuire aparat de la vanzator/distribuitor. Chestia asta presupune sa mai ai certificatul de garantie al televizorului. Daca nu-l mai ai, ghinion. Cauta in acest caz un tv traznit cu tub identic si faci din 2 unul. Bafta si tine-ne la curent.

Si de ce nu te-ai dus la garantie? In fine, poti sa te duci si acum, aranjezi cu mesterul ca sa nu vada ca ai lucrat prin el si sa obtii ori reparare (adica inlocuire tub) ori negatie si implicit inlocuire aparat de la vanzator/distribuitor. Chestia asta presupune sa mai ai certificatul de garantie al televizorului. Daca nu-l mai ai, ghinion. Cauta in acest caz un tv traznit cu tub identic si faci din 2 unul. Bafta si tine-ne la curent.

pai eu sunt al doilea care se uita la el ,proprietarul nu mai are nici cutia ;nu este decat cond. de pe G2 dezlipit ....acum sa vedem ce rezolva la service :nas: