Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
codrin

BUNTZ model STV2183 dump

Recommended Posts

numai ciudatenii imi vin la reparat, cum este si acest BUNTZ model STV2183este de vanzare prin centrele comerciale mari gen METROeste un sasiu chinezesc ordinar, tub ULTRASLIM iar pe PCB in partea frontala are notatia P2618C/ HD-PH9361A-A02are un TDA9351PS/N3/3/1997tv are urmatoarea manifestare:- fara sa-i conectez antena , pe rastru toate comenzile sunt OK, si de pe tlc si de pe TV-daca pun antena si intra direct pe program toate comenzile se blocheaza atat din tlc cat si dintv, sau daca dau cautare si prinde un canal tv toate comenzile se blocheza.mai sunt si curiozitati pe vol+ ,insa cu alte amanunte am sa revin altadata.momentan as vrea un dump ok ptr acest sasiu .chiar ,stie cineva care este denumirea adevarata a sasiului?

Guest gheo19

am si eu o caricatura dinasta de tv bunts stv2183 ...la care nu mai am telecomanda ,am cumparat 3 bucati universale din magazine gen "well" univers 7aw dar fara succes desi vanzatori m-au asigurat in proportie de 90%ca vor functiona ....cei10%ramasi au invins :sparge: ma ajuta si pe mine cineva pe ce frcventa este iru la acest chinezarai sau care ar fi telecomanda care ar merge la el ca ,sa plictisit bunicamea sa faca ture sa schimbe postu :rade: .Multzam all

am si eu o caricatura dinasta de tv bunts stv2183 ...la care nu mai am telecomanda ,am cumparat 3 bucati universale din magazine gen "well" univers 7aw dar fara succes desi vanzatori m-au asigurat in proportie de 90%ca vor functiona ....cei10%ramasi au invins :sparge: ma ajuta si pe mine cineva pe ce frcventa este iru la acest chinezarai sau care ar fi telecomanda care ar merge la el ca ,sa plictisit bunicamea sa faca ture sa schimbe postu :rade: .Multzam all

incearca o telecomanda NP51

Acum 30 de minute am reparat unul din asta cu sursa, tranzistorii erau explodati, bine ca nu a explodat inca finalul audio dar ma astept, in fine o intrebare de fapt o curiozitate, de ce meniul de cautare a programelor apare numai daca intru in meniu service si numai atunci pot sa caut ceva? in mod normal apare meniul de sunet, de imagine, dar de instalare nu, mersi

Am reparat si eu unul care avea imaginea deplasata spre dreapta cca.10cm si am inlocuit procesorul TDA9351PS/N3/3/1997 care era defect.Fara semnal ecranul era albastru iar in cei 10cm erau purici.Cu semnal imaginea era buna mai putin pe cei 10cm unde imaginea era alungita f.mult.

salut , sunt nou pe aici , ma ajuta si pe mine cineva cu o schema la tv asta 'bunt stv-2183' , problema e ca din cele 3 culori ale rastrului doar albastru il vede , daca ma puteti ajuta si cu ceva sfaturi de depanare sunt bine venite.