Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

caut sfaturi pt o aplicatie client-server de tip chat


Vizitator poli_danny

Postări Recomandate

Vizitator poli_danny

salut,

am de facut un proiect pt faculta pe tema "Aplicatie C# Client-Server (chat) folosind IPv4 " si pana acuma in afara de C# nu am prea avut tangenta cu chestii client-server ..

intrebarea mea e daca subiectul are tangente cu socketuri si chestii de TCP/IP ?

si eventual ce ar trebui sa citesc sau sa caut pe net ca sa pot sa imi rezolv treaba?

 

astept si alte sfaturi

multzam anticipat

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 3
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

are treaba cam tot dar nu tre sa-ti bati capu cu probleme de routare.in principiu exista 2 sisteme:1) un server are un port deschis (listen) pe protocol TCP/IP pe adresa de IP publica (definit remote port pe client)clientul face un request de conectareserveru raspundenegociaza ei ce negociaza (programat de tine)cere clientului sa se mute pe alt port/alt server/etc eventual daca nu dispui de resurse (multe ip-uri/port-uri) atunci poti sa servesti clientii pe rand dar sa tratezi bine partea de connection request flood si timeoutdupa ce se stabileste modul de comunicare incepe sa se faca fluxul de pachete de la un client la altul prin intermediul serverului(metoda nu necesita ip routabil la clienti si pot fi ascunsi dupa firewall)2)un server are port deschis ca si in cazul de deasupra dar el va fi doar punctul de intalnire dupa care fiecare client va avea si un port pe pozitia de listen. astfel reduci traficu prin server existand conexiuni intre userii care comunica intre eiaici beleaua e ca trebuie sa fie routabil ip-ul clientilor si sa ii fie permisa accesarea din firewall

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări